Bohatý program boskovického Festivalu pro židovskou čtvrť přitáhl 4 tisíce lidí

Téměř 4 tisícovky návštěvníků přišlo na 25. ročník čtyřdenního kulturního festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích na Blanensku. Akce nabídla mezi jiným fotografie ortodoxní židovské komunity v Izraeli nebo instalaci fotografa Jaroslava Bárty. Diváci viděli přes 100 akcí jako koncerty, divadlo, film, výstavy, autorská čtení nebo workshopy.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Na čtyřdenní festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích přišly 4 tisíce lidí

Boskovická židovská čtvrť před pětadvaceti lety téměř zchátrala, díky dobrovolníkům už ale čtvrt století přitahuje ke zdejším dochovaným památkám davy lidí.

„Festival má velmi úzkou spojitost s boskovickou židovskou čtvrtí. Když se v roce 1993 odehrál první ročník, cílem bylo upozornit širokou veřejnost na existenci této unikátní urbanistické památky, zabránit likvidaci a přispět k její obnově. Během let, co festival existuje, došlo k její částečné opravě včetně kompletní rekonstrukce synagogy,“ uvedl koordinátor festivalu Čestmír Huňát.

Kaschauer Klezmer Band při vystoupení v zámeckém skleníku v Boskovicích
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Zájemci o festivalové dění mohli přijít za kulturním zážitkem do letního kina, Panského dvora, do kina Panorama, zámeckého skleníku, židovské synagogy, k hradu nebo na farskou zahradu. Program se od té doby rozrostl a koná se nejen v židovské čtvrti, ale po celém městě. Každoročně festival podle něho navštěvuje několik tisíc lidí.

Právě židovská kultura má v boskovické čtvrti tradici starou několik století. Židovské město bylo z Boskovic vyčleněno v roce 1849. Komunita Židů tam ale žila daleko dříve. Dodnes například v Boskovicích stojí právě barokní synagoga z roku 1639. Násilně byl duch čtvrti pošlapán za druhé světové války, kdy víc než čtyři stovky jejích obyvatel odvezly transporty do Terezína a vyhlazovacích táborů. V 50. letech 19. století žilo ve čtvrti asi 2 tisíce Židů.