Zámek Konopiště ve Středočeském kraji

Naděje proti roztroušené skleróze. Památky se rozsvítily zeleně

Hrad Karlštejn, zámek Konopiště a další státní památky se ve středu večer rozsvítily zelenou barvou při příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy. Nasvícením budov lidé vyjadřují podporu pacientům s touto nevyléčitelnou chorobou také v dalších zemích.

 

Vybrané památky ve správě Národního památkového ústavu se po setmění symbolicky oblékly do zelené barvy. Památkový ústav se tak připojil ke Světovému dni roztroušené sklerózy, aby upozornil na tuto zákeřnou a nevyléčitelnou nemoc, uvedl mluvčí ústavu Jan Cieslar.

Nasvícen byl hrad Karlštejn nebo zámky Konopiště a Hradec nad Moravicí. „Zelené světlo září také za okny kostela sv. Floriána v Krásném Březně či na fasádě Lannerova domu v Telči, ve kterém sídlí územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu,“ doplnil Cieslar.

Vyjádřit podporu pacientům s roztroušenou sklerózou mohli lidé také třeba tím, že zařadili do svého šatníku oblečení či doplňky zelené barvy. Pro nemocné znamená právě zelená barvu naděje.

Roztroušená skleróza napadá a postupně ničí centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. U nemocných se pak objevují problémy s pohybem, zrakem či řečí, únava, bolesti nebo deprese.