Zemřel René Přibil. Hrál ve filmech Kolja nebo Jáchyme, hoď ho do stroje!

Ve věku 71 let v úterý po dlouhé nemoci zemřel herec René Přibil. Oznámilo to pražské Divadlo pod Palmovkou, kde působil od roku 1996. Hrál také filmové role, třeba hodného estébáka v Koljovi. Naposledy se objevil v televizním filmu Viktora Polesného Monstrum.

René Přibil
Zdroj: ČTK Autor: Veronika Šimková

Pod Palmovkou účinkoval například v inscenacích Ať žije královna!, Kočka na rozpálené plechové střeše, Králova řeč, Mefisto, Ostře sledované vlaky, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, O myších a lidech či Smutek sluší Elektře. Věnoval se také režii a účinkoval v seriálech.

Divákům se vepsal do paměti rolemi ve filmu a televizi, například jako hodný estébák v oscarovém Koljovi. Ve filmové komedii Oldřicha Lipského Jáchyme hoď ho do stroje! si zahrál šerifa.

Hrál také v televizních projektech Rodinná pouta, Temný Kraj, Kriminálka Anděl, Dobrodružství kriminalistiky a Četnické humoresky. Naposledy se objevil v neděli v premiéře televizního filmu Monstrum.

První angažmá získal v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. V 70. letech působil v Západočeském divadle v Chebu a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Koncem 80. let se stal členem činohry Národního divadla, odkud odešel v roce 1992 zpět do Plzně.

Dobrodružství kriminalistiky / Boris Rösner a René Přibil
Zdroj: ČT

Za svého plzeňského angažmá hrál velké role, například Shakespearovy hrdiny Romea a Petruccia, Hněvsu v Drahomíře nebo Salieriho v Shafferově Amadeovi. Často spolupracoval s plzeňským rozhlasem.

Pro filmaře se stal oblíbeným představitelem padouchů a nesympatických chlapíků. Do této kategorie se zařadil rolí podvodníka Emana v sociálním dramatu Karla Steklého Svět otevřený náhodám (1972).

Jako filmový hrdina se často pohyboval za hranicí zákona, například v kriminálkách Město nic neví (1975), Sázka na třináctku (1977), Kam nikdo nesmí (1979), Radikální řez (1983) a Kdo se bojí, utíká (1986).