Sandman zve do světa nočních můr a spánkových chorob

Jak se vypořádat s poruchami spánku? Jak mohou člověka naopak obohatit nemoci jako narkolepsie nebo insomnie? Autorská inscenace režisérky Lindy Duškové se zabývá spánkem a jeho poruchami. Představení Sandman, inspirované komiksovou postavou z grafických románů Neila Gaimana, uvedla v pražském prostoru NOD.

Video Zprávy v 16
video

Sandman zve do světa nočních můr

Inscenace vypráví příběh Sandmana, tajuplné postavy, která prochází díly autorů Neila Gaimana, E. T. A. Hoffmana nebo Hanse Christiana Andersena. „K Sandmanovi přistupujeme jako k principu. Není to úplně ten Sandman, kterého známe z komiksu, není to ani Hoffman, ani Andersen. Jsou to vlastně všichni dohromady,“ uvažuje Linda Dušková.

Čeho se bojí dospělí

„S režisérkou Lindou Duškovou jsme původně chtěly dělat inscenaci o tom, čeho se bojí dospělí. Jak jsme to téma postupně zkoumaly, tak jsme přišly na to, kdy se vlastně my dospělí nejčastěji bojíme, totiž ve spánku. A svět nočních můr a spánkových chorob nás začal tak přitahovat, že jsme se rozhodly do něj zasadit celý náš příběh,“ popisuje vznik představení dramaturgyně Natálie Preslová.

Autoři inscenace citují Neila Gaimana: „Některé věci nás zneklidňují. To ale není přesně to, o čem tu bude řeč. Jde spíše o ty představy, slova nebo myšlenky, které se pod námi náhle propadnou jako padací dveře a my se řítíme z našeho bezpečného, příčetného světa na jakési mnohem temnější a bezútěšnější místo. Temnoty je nevyčerpatelné množství. Začíná to ve tmě, tak jako my všichni.“ V představení Sandman hrají Kateřina Dvořáková, Pavel Neškudla, Hedvika Řezáčová a Valentin Verdure.