Studenti DAMU mají svoje Běsy

Studenti pražské DAMU nastudovali Dostojevského Běsy. Autoři - Kateřina Slezáková a režisér Norbert Závodský - vytvořili zcela novou dramatizaci slavného ruského románu.

Video Události v kultuře
video

Studenti DAMU mají svoje Běsy

Román napsal Dostojevskij před 150 lety po svém návratu ze sibiřského vyhnanství. Reagoval tak na tehdejší radikální nálady ve společnosti, kdy se mladí lidé po svém bouřili proti společenské morálce svých rodičů.

Nyní se s démony perou studenti třetího ročníku DAMU. „Nejde ani tak o vnějškové Běsy ve společnosti, u nás jde mnohem víc o vnitřní běsy, o posedlost, kdy se člověk musí podívat do zrcadla a konfrontovat se sám se sebou,“ říká režisér Norbert Závodský. Postavy v Dostojevského románu jsou dvacátníci, stejně jako herci na jevišti.  

„Nevidím důvod, proč by student ve dvaceti letech neměli chápat Dostojevského. Dostojevskij - to je celá škála lidstva.“ 

Norbert Závodský

režisér

„Za mou postavu je největším běsem chuť žít, jestli to má vůbec smysl,“ doplnil svůj pohled Filip Březina, představitel Nikolaje Stavrogina. Se svými běsy bojuje ve studentském Divadle DISK při nejbližších reprízách 27. května a 4. června.