Audiokniha roku: Nejlépe se naslouchá Spalovači mrtvol

Audioknihou loňského roku se stal Spalovač mrtvol. Psychologický hororový román Ladislava Fuchse namluvil herec Lukáš Hlavica, který byl zároveň oceněn jako nejlepší interpret. Spalovač mrtvol byl vyhodnocen i jako nejlepší jednohlasná četba.

Porota letos vybírala z celkem 77 přihlášených audioknih. Vítěz byl vyhlášen na veletrhu Svět knihy, kde jsou audioknihy jedním z témat letošního ročníku a kam si zájemci také mohou přijít poslechnout ukázky z nominovaných i vítězných titulů.

V dalších kategoriích patří prvenství herečce Daně Černé jako nejlepší interpretce za načtení knihy Dánská dívka. Příběh dánské malířky a jejího manžela, který jako jeden z prvních prošel změnou pohlaví, proslavil i na Oscara nominovaný film Toma Hoopera. Mezi audioknihami pro děti a mládež uspěl Doktor Proktor a konec světa. Možná…, předposlední díl série dětských knížek od oblíbeného autora severských krimirománů Joa Nesbøa.

Zločin hraje svou roli také v audioknize 5x Tom Ripley o cynickém podvodníkovi, kterému podobu vtiskl díky filmu Matt Damon. Označena byla za nejlepší dramatizaci. Z vícehlasné četby ocenila porota hororovou klasiku - Frankensteina. V mluveném slově mimo kategorie uspěla audiokniha Případ Lída Baarová, rozhovor herečky se spisovatelem Josefem Škvoreckým.

Video Události v kultuře
video

Nejlepší audioknihy roku 2016 byly oceněny

Cena posluchačů, o níž hlasovalo více než pět tisíc příznivců audioknížek, patří románu Karla Poláčka Bylo nás pět v interpretaci Jana Zadražila. Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos mluvenému slovu letos získala herečka Hana Maciuchová. Ve speciální kategorii byla také udělena cena za nejlepší obal, v něm posluchači najdou baletní myší komedii Kdo je na světě nejmocnější? v podání Jiřího Lábuse.