Život ani obrazy Martina Šárovce nejsou jednoduché

Papež Benedikt XVI. nebo zpěvačka Věra Špinarová se stali námětem portrétů Martina Šárovce. Na výstavu Meteor lásky v Dole Michal přivezl čtyřicetiletý malíř celkem 145 obrazů.

Obraz Martina Šárovce z výstavy Meteor lásky (Důl Michal)
Zdroj: Důl Michal

Dekadentní a zároveň věřící je prý odmalička. Už jako kluk kreslil kostely, ale i hroby, střílečky a bitvy. Za svůj stěžejní obraz považuje ten, který namaloval podle fotografie své matky z prvního svatého přijímání. Zasáhla ho i nečekaná smrt Věry Špinarové. „Je to, jako kdyby vám umřela část dětství, beru to tak,“ je prý jeho obraz holdem ostravské zpěvačce. 

Šárovcovu tvorbu ovlivňují multimédia. Vedle užité malby vystudoval i scénografii a nebojí se při malování dramatických a teatrálních gest. „Patos, spektakularita, iluzivnost, gesto zcela zřetelně vystupují v jeho malířské tvorbě z poslední doby,“ potvrdil kurátor Tomáš Koudela.

Video Události v kultuře
video

Martin Šárovec vystavuje v Ostravě

Na skutečnost se dívá s ironickým úsměvem, jak dokládá jeho první souvislé téma ‒ postavy s tykadly, tzv. Nadpřirození. „Zjevují se z jiné dimenze a narušují realitu,“ představil Šárovec neznámé bytosti.

Obrazy nejmenších formátů na výstavě mu slouží téměř jako deník. „Inspirací je sám život a život není jednoduchý, takže ani obrazy nejsou jednoduché,“ říká o své tvorbě. V Dole Michal si ji zájemci mohou prohlédnout do 3. června.