„Češi neznají historii jazzu, ale umějí naslouchat.“ Chick Corea zakončil jarní JazzFest

Skvělý americký klavírista Chick Corea, mnohonásobný držitel cen Grammy, ve čtvrtek zakončil jarní koncertní blok brněnského JazzFestu. V plném sále Bobycentra vystoupil v triu s bubeníkem Brianem Bladem a kontrabasistou Eddiem Gomezem.

Video Události v kultuře
video

Chick Corea zakončil jarní JazzFest

Hned na začátku Corea přiměl publikum k broukání krátkých frází, které předehrával na klavír, poté už se trio pustilo do mnohaminutových skladeb prokládaných sóly všech hudebníků. Jako první zazněla Coreova melodie 500 Miles High z roku 1973, následovala Alice in Wonderland. Latinskoamerické rytmy dostaly prostor ve skladbě Anna's Tango. Je věnovaná matce, poznamenal muzikant.

Corea vyzkoušel avantgardu, jazzrock i symfonickou tvorbu

Pětasedmdesátiletý klavírista už na JazzFestu v minulosti hrál, naposledy to bylo v roce 2015 s vokalistou Bobbym McFerrinem. Tehdy vyprodali halu Vodova. České publikum Corea vždy chválil: „Možná tolik neznají historii jazzu, ale umějí nám naslouchat a je jednoduché s nimi komunikovat.“

Jazzový historik Jan Dalecký na úvod koncertu připomněl, že Corea sbírá ceny Grammy jako málokdo jiný, má jich 22. Dalecký také zmínil Coreovu všestrannost. V kariéře vyzkoušel avantgardu, jazzrockovou fúzi, latinskoamerickou hudbu i komorní a symfonickou tvorbu. Když slavil šedesátku, pronajal si na tři týdny slavný newyorský hudební klub Blue Note a každý večer hrál s jinou sestavou, jiný repertoár.

Brněnský JazzFest zatím letos přilákal asi 7000 lidí. Pořadatelé se chtějí dostat na celoroční obvyklou festivalovou návštěvnost přes 11 tisíc lidí, k čemuž má pomoci zejména koncert hvězdné kanadské klavíristky Diany Krallové, který se uskuteční dvacátého září v DRFG Areně.

V jarním bloku byl velký zájem například o dvojkoncert Richarda Bony a Dana Bárty s triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno v Janáčkově divadle. Vyprodáno bylo několik týdnů dopředu. Plno měl Steve Gadd v Sonocentru, vyprodané byly také koncerty v menších sálech, třeba vystoupení českých jazzových legend v Huse na provázku.