V Ostravě lze zaslechnout Smetanovo Tajemství

Národní divadlo moravskoslezské prozradilo Tajemství. Zařadilo totiž do repertoáru další operní kus Bedřicha Smetany. Předposlední operu ceněného českého skladatele uvádí v klasickém nastudování.

Video Události v kultuře
video

NDM nastudovalo Tajemství

Soubor opery přibral pro inscenaci bezmála šedesát dalších členů, zapojil se také soubor baletu, aby bylo možné co nejlépe odvyprávět příběh Kaliny a Rózy z romantického Bezdězu, „vonícího chmelem a purpurovými malinami“. „Byli do sebe zamilovaní, rodiče jim to ale nedovolili. Oni si křivdu s sebou nesou a po letech k sobě hledají opět cestu,“ prozradil ve zkratce operní děj režisér Tomáš Studený.

Libreto napsala Eliška Krásnohorská. I její text rozhodl o tom, že Tajemství v Ostravě pojali klasicky. „Nejde dost dobře hrát současný příběh a povídat si přitom jazykem Karolíny Světlé. Snažili jsme se tedy spíše vcítit do tehdejší doby, do příběhu. Žádná Smetanova komedie není opravdová řachanda, vždycky je to daleko více vztahová, dramatická, emotivní věc – a to mi přijde silné,“ podotkl režisér.

Lucie Kašpárková a Ondřej Koplík

Zdroj: NDM
Autor: Martin Popelář

Smetana dílo napsal, když už byl téměř hluchý, přesto – nebo možná právě proto – do partitury vepsal i nečekané zvuky, například motyky nebo cepů. „Hudba je velmi srozumitelná, pestrá. Objevují se v ní i zajímavé nástroje jako například kytara v orchestru za doprovodu árie či skřivánka nebo údery motykou,“ potvrdil dirigent Jakub Klecker.

Tajemství si mohou diváci v Národním divadle moravskoslezském vyslechnout do konce června ještě čtyřikrát.