Marek Meduna dělá umění z politiky, jeho výstavou provází Donald Trump

Neobvyklý kustod – animovaný Donald Trump – provází novou výstavou Marka Meduny v pražské galerii Futura. Výtvarník na ní míchá zdánlivě nespojitelný svět umění a politiky. K aktuálním společenským otázkám se Meduna vyjadřuje pravidelně – ať už svojí tvorbou, nebo coby člen umělecké skupiny Rafani.

Donald Trump jako „průvodce“ výstavou

Zdroj: ČT24

Marek Meduna o výstavě: „Tato výstava je ohraničená politickými tématy a Donald Trump plní roli vytvářeče prostředí. Přišlo mi, že celá výstava je koncipována politicky, že Česko je součástí světa, a myslím, že Donald Trump je stejně intenzivně přítomný ve světovém jako v českém prostředí. (…) Na obrazech jsou situace, které pracují s obecnými aktuálně politickými ději typu uprchlická krize, terorismus, vztah Čechů k Evropské unii. (…)

Neřekl bych, že se vyjadřuju k politice, řekl bych, že beru politiku jako materiál, s nímž dále pracuju. Člověk řeší otázky, o nichž se diskutuje ve světě umění, a někdy je možné tyto diskuse uvnitř umění brát jako analogii vůči světu venku. Ale zároveň je zdravé se občas rozhlížet i po světě okolo sebe, protože přece jenom je důležitou rolí umělce být když už ne glosátorem, tak do určité míry svědkem.“

Výstava s názvem Horko a mlha potrvá v galerii Futura do 11. června.

Video Události v kultuře
video

Marek Meduna připravil „politickou“ výstavu