Nový historický park znovu postaví opevněný dvorec Karla IV.

Na česko-bavorském pomezí ve městečku Bärnau u Tachova vzniká nový historický park. Tříletý projekt nabídne odborné i široké veřejnosti dílnu experimentální archeologie či repliku stavby dvorce Karla IV. ze 14. století. Archeocentrum volně naváže na historický park, který se už několik let věnuje dějinám od osmého do 13. století.

Video Události v kultuře
video

Historický park znovu postaví dvorec Karla IV.

Historické centrum sice leží na bavorské straně hranice, ale výklad a služby jsou k dispozici v češtině. Na vzniku nového ArchaeoCentra, které by mělo být otevřené studentům a žákům i jako turistická atrakce pro veřejnost, spolupracují mimo jiné muzea v Plzni a Tachově či Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni a Univerzita Karlova. Různou měrou se podílejí na popularizaci archeologie a na podpoře projektu.

Město Bärnau leží na zlaté cestě, po níž Karel IV. putoval

Projekt dostal 3,3 milionu eur (přes 89 milionů korun) z Evropské unie. Za ně vznikne do dubna 2018 archeodílna s laboratoří. „V této budově budou probíhat archeologické experimenty, budou se tam konat dvojjazyčné výstavy a zároveň široká veřejnost bude moci sledovat, jak archeologové pracují,“ uvedl projektový manažer centra Václav Vrbík.

Zároveň se začne formou experimentu stavět s použitím středověkých materiálů a technologií dvůr Karla IV. Město Bärnau leží na zlaté cestě, po níž Karel IV. jezdil a podobné dvory si stavěl, aby měl kde při cestě nocovat.

Řemeslníci začnou nový dvorec stavět v létě. Součástí bude ve finální podobě kamenný vstupní portál se strážnicí, velká stavba palácového typu, dílny, stáje a kaple, vše obehnané vysokou kamennou zdí.

/*json*/{"map":{"lat":49.807832918797,"lng":12.42909270000007,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.80842683658918,"lng":12.430665493011475,"type":"1","description":"Historický park"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vědecký vedoucí archeoparku Stefan Wolters ze spolku Via Carolina, které je nositelem projektu, odhaduje, že kompletní stavba dvorce potrvá patnáct až dvacet let. Během tříletého trvání projektu by se měla stihnout postavit portálová stavba se strážnicí, alespoň do výšky krovu dvě hrázděné stavby a část hradeb.

Současný historický park Bärnau-Tachov leží na šestihektarové ploše, má 26 replik historických staveb. Od roku 2011 ho navštívilo přes 110 tisíc zájemců o historii.

Uložit