Radek Petříček „rozpitval“ výtvarně lidské tělo

Výtvarníka Radka Petříčka od dětství zajímalo, jak co nejvěrněji zachytit lidskou mimiku, drobné pokrčení prstů nebo ležícího člověka. Stejné téma si proto vybral i pro svoji dizertační práci. Jeho Výtvarná anatomie vyšla nedávno také knižně.

Video Události v kultuře
video

Výtvarná anatomie jako kniha

Na disertaci věnované výtvarné anatomii pracoval Radek Petříček pět let. V roce 2013 za ni získal ocenění rektora Akademie výtvarných umění. Ve své práci popsal celou lidskou postavu - nejdůležitější je prý při kresbě znát dobře anatomii hlavy, hrudníku a pánve, z toho pak lze vycházet při zachycení dalších částí. 

O tom, jak co nejlépe porozumět lidskému tělu, z umělců přemýšlel už například Leonardo da Vinci, který byl přesvědčen, že harmonie světa i člověka je založena na proporcích lidského těla. Nebo o něco později Rembrandt, autor obrazu Anatomie doktora Tulpa. Stejně jako oni strávil Radek Petříček na pitevně stovky hodin. „Byl jsem vždycky nervózní, nikdy jsem si na to prostředí nezvykl tak jako medici,“ přiznává.

Jedna kresba mu zabrala až šest hodin. Výsledkem je stočtyřicetistránková publikace, která detailně popisuje kosti a svaly. Jednou z kapitol je také do detailů popsaná mechanika vytváření mimických výrazů. Finální podobu knize dal grafik Dušan Volf.

Výtvarná anatomie je určena především pro výtvarníky a studenty výtvarných škol.