Zemřel oscarový režisér Jonathan Demme. V Mlčení jehňátek stvořil děsivou ikonu

Ve věku 73 let zemřel americký režisér Jonathan Demme. Oscara získal za film Mlčení jehňátek, známý je i díky filmu Philadelphia.

Nejslavnějším filmem Jonathana Demmea je Mlčení jehňátek, které je adaptací knihy Thomase Harrise a do filmové historie přineslo děsivou postavu Hannibala Lectera v podání Anthonyho Hopkinse. Film v roce 1992 dominoval na Oscarech, kdy se stal nejenom nejlepším snímkem, ale získal cenu i pro Hopkinse a Jodie Fosterovou v hereckých kategoriích, pro Tedyho Tallyho za adaptovaný scénář a pro Demmea za režii.

Demme pak hned v roce 1993 zaujal s dalším silným filmem, a to Philadelphií, jež se zaobírala tématem AIDS. Filmem potvrdil, že umí dát hercům velké příležitosti. Ve Philadelphii si zahráli Tom Hanks s Denzelem Washingtonem a právě pro Hankse to znamenalo jeho prvního Oscara. Washingtonovi sice ocenění přinesly jiné snímky, s Demmem ale opět spolupracoval o dekádu později na remaku filmu Manchurianský kandidát.

Až do samého závěru

I když největší chvíle slávy zažil Demme začátkem devadesátých let, v branži zůstával stále aktivní. Jednou z jeho posledních prací byl seriál Shots Fired. Třetí epizodu, pod níž byl podepsán jako režisér, dokonce v Americe v premiéře vysílají právě v den jeho úmrtí.

Jeho posledním hraným filmem zůstane komediální drama Nikdy není pozdě z roku 2015, ve kterém si Meryl Streepová zahrála rockerku.

Podle portálu Hollywood Reporter zemřel Jonathan Demme na komplikace v souvislosti s rakovinou jícnu.