Veletrh Prague Photo zachycuje sny i realitu

Fotografové z Česka i ze zahraničí a stovky jejich snímků zaplnili Kafkův dům v centru Prahy, který je vyhrazen jubilejnímu desátému ročníku veletrhu Prague Photo. Téměř sto padesát autorů prezentuje portréty, fotografie krajiny nebo dokumentární cykly. Doprovodný program se věnuje především individuálním prezentacím v jednotlivých expozicích.

 

Jedním z vystavujících je talentovaný mladý fotograf Martin Stranka. „Fotografie u mě fungují jako deník, pro mě představují jakousi zpověď, emotivní, niterní svět,“ říká o svých dílech, která vystavuje především v zahraničí.

Prague Photo každoročně oceňuje mladé talenty - letos Leu Kálazi, studentku bratislavské vysoké školy výtvarných umění. Uspěla s portrétním cyklem, na němž pracuje dva roky. „Navštěvuji různé travesti show, cirkusové atrakce a fotografuji takové bizarní excentriky nebo individua, kteří něčím vynikají,“ upřesnila.

Část prostor Kafkova domu patří také ukázce z výjimečného časosběrného cyklu nazvaného Český člověk - společně ho tvořili Ivan Lutterer, Jiří Poláček a Jan Malý. „Bohužel všichni tři, ačkoliv byli velice mladí, už nežijí. Na prvním ročníku Prague Photo, ještě v Mánesu, jsme jejich kolekci předvedli. A teď ji představujeme jako poctu těmto třem autorům,“ uvedla ředitelka veletrhu Iva Nesvadbová.

Vedle úspěšných domácích autorů a studentů odborných škol mají rok od roku větší zájem o prezentaci na stále prestižnější akci i tvůrci ze zahraničí. „Jsme ale limitováni prostorem, který nám Kafkův dům nabízí. Uvítali bychom už větší prostory,“ podotkla Nesvadbová.

video Veletrh Prague Photo nabízí fotografie od téměř 150 autorů
Video Události v kultuře
video

Veletrh Prague Photo nabízí fotografie od téměř 150 autorů

Kafkův dům plný fotografií zůstane otevřený do 30. dubna.