Dvořák skládal srdcem, Pavol Bršlík srdcem jeho písně zpívá

Tenorista Pavol Bršlík patří k hvězdným pěveckým objevům. Jeho kariéra už dávno překročila hranice rodného Slovenska a pěvec je stálým hostem nejslavnějších evropských operních domů, třeba Berlínské státní opery, Covent Garden nebo Pařížské opery. Do Prahy přijel v tomto týdnu na jediné odpoledne, aby přestavil novou nahrávku Dvořákových písní.

Video Události v kultuře
video

Pavol Bršlík nahrál Dvořákovy písně

Pro Pavola Bršlíka (v zahraničí vystupuje jako Pavol Breslik) bylo před dvanácti lety ocenění prestižního časopisu Opernwelt, který ho označil za „pěvecký talent roku“.  „Neplánoval jsem žádnou velkou kariéru v zahraničí, byla to taková shoda náhod. Dostal jsem nabídku jít studovat do operního studia v Marseille, potom mě vzali do angažmá ve Státní opeře v Berlíně. Vždy když se jedny dveře zavřou, otevřou se druhé,“ říká.

Tenor srdečního vyjádření

V německém repertoáru se věnuje především dílům Franze Schuberta, vřelý vztah má ale stále ke slovanským písním. Ty Dvořákovy považuje za srdeční záležitost. „S Dvořákem jsem vyrůstal od konzervatoře. Začal jsem s jeho Cigánskými melodiemi a postupně jsem se propracovával k dalším skladbám. Tak mi přirostl k srdci, že i na recitálech v zahraničí se vždy snažím zazpívat i něco od něho. Z Dvořáka je cítit srdce a já jsem měl odjakživa rád hudbu, která zněla srdcem,“ přiznává.

Podobně Bršlíkův zpěv vnímá také pěvkyně Gabriela Beňačková, která mu nové CD pokřtila. „Je obrovský talent, tenor srdečního vyjádření. Skladby, které zpívá, má tak prožité, že dojímají lidi. Trochu mi připomíná Petera Schreiera, kéž by tím směrem šel,“ připodobňuje Pavola Bršlíka k vyhlášenému německému opernímu pěvci. 

Uložit