„Vše dobré už tady je.“ Archikultura myslí na přírodu i na lidi

V Ostravě začal festival architektury, designu a umění Archikultura. Devátý ročník nese podtitul „architektura pro lidi“. Ostravská část představuje především tchajwanskou a finskou architekturu.

Architektura od tchajwanského studia Fieldoffice
Zdroj: Archikultura

Dům umění přibližuje tvorbu architektonické kanceláře Fieldoffice, kterou založil a vede architekt Chuang Šeng-jüang. Jeho přístup vychází z pomíjivosti přítomné v přírodě, návštěvníci si ho mohou lépe představit díky modelu města. Studio tento model přetváří dvacet let - podle míst, které s velkým ohledem na přírodu proměňuje.

„Máme přírodní krajinu, v níž hraje určitou roli vítr a voda. Učí nás klima, příroda, život. Věříme, že všechno dobré už tady je,“ říká Chuang Šeng-jüang. Například konstrukce vytvořená nad stromy před nádražím vypadá jako stromy samotné, lávka pro pěší zase vznikla pod už existujícím mostem pro auta.

Video Události v kultuře
video

V Ostravě začal festival Archikultura

„Dělají architekturu ve smyslu environmentálních řešení a zároveň recyklace,“ upřesňuje organizátor festivalu Tadeáš Goryczka. „Nenarušují krajinu brutálně, prostě s ní architektura splývá. Je jistý způsob nahlížení na svět.“

Dům umění připomíná také život a dílo Alvara Aalta. Architekt, který odmítal strohý funkcionalismus a finské lidové stavebnictví propojovala s tradiční japonskou estetikou, zemřel v polovině 70. let. „Nebyl dogmatický, proto je dnes možná obtížné sledovat jeho ideje,“ připouští prezidentka Aaaltovy univerzity v Helsinkách Aino Niskanenová. „Myslím ale, že dnešní pohled na ekologii je jeho myšlení a názorům velmi blízký.“

Interiér od finského architekta Alvara Aalta
Zdroj: Archikultura

Ukázky z děl obou architektů budou v Ostravě vystaveny do 4. června. Do Výstavní síně Sokolská a Industrial Gallery se pak lidé mohou vydat za geometrickou abstrakcí současného německého malíře a sochaře Reinharda Roye. Do devátého ročníku se může veřejnost zapojit i aktivně návrhy i debatami o podobě a funkci Náměstí Edvarda Beneše v centru Ostravy.

Doprovodné akce festivalu budou do července hostit také Praha, Brno nebo Zlín. Z českých měst se přesunou na Slovensko a dále do Polska, Maďarska a Nizozemska.