Tančící dům patří designu. Začal Prague Design Week

Pražský Tančící dům patří designu. Do neděle se zde koná přehlídka Prague Design Week, která představuje práci osmi desítek autorů, návrhářů, studií nebo škol. Někteří z tvůrců výrobky vytvářejí přímo na výstavě, která zabrala čtyři podlaží známé stavby. Poprvé je zpřístupněno druhé podzemní podlaží, kde jsou umístěny světelné a audiovizuální instalace. Program doplňují přednášky, workshopy nebo kino.

Video Studio ČT24
video

V Tančícím domě vystavuje osm desítek designérů

Návštěvníky zaujme třeba instalace Mickeyphon, který vyhledává zvuky, otáčí se za nimi a mění je v rytmické hudební sekvence. Plastika ve tvaru hlavy myšáka Mickeyho, vytvořená pro společnost Disney polskou skupinou panGenerator, zvukovou show doplňuje vizualizacemi.

Některé exponáty jsou high-tech, mnoho autorů však raději pracuje s tradičními materiály, jenom je třeba používá v neobvyklém uplatnění. Dřevěné tak jsou reproduktory pro mobil, USB, prsteny a jiné šperky, motýlky nebo třeba erotické pomůcky. Přehlídka ukáže také třeba ručně vyráběná elektrokola, autostany šité na míru motoristům nebo tašky nebo doplňky vyrobené v Burkině Faso z pytlů od cementu.

Prague Design Week se koná už počtvrté, v roce 2014 vznikl jako konkurence Designbloku, který někteří kritizují za údajně příliš velký příklon ke komerci. Z týmu týdne designu odešli lidé, kteří založili o rok později Czech Design Week. Jeho pořadatelé se ale nepohodli a dvě části původního týmu naplánovaly každá svoji přehlídku, na podzim se v Praze konaly obě dvě v přibližně stejném termínu a se stejným názvem.

Uložit