500 předmětů za 45 let. Slezské muzeum připomíná svého mecenáše

Slezské zemské muzeum v Opavě vystavuje dary svého největšího mecenáše - knížete Jana II. z Lichtenštejna. Od konce devatenáctého století věnoval muzeu více než pět set vzácných předmětů. Stal se tak jeho nejvýznamnějším podporovatelem.

Jan II. z Lichtenštejna
Zdroj: Slezské zemské muzeum

Lichtenštejnským knížetem byl Jan II. sedmdesát let, což bylo druhé nejdelší funkční období v evropské historii po Ludvíku XIV. Nikdy se neoženil a neměl děti, byl prý velmi nespolečenský, jeho vášní bylo umění. 

Muzeu v Opavě věnoval pozemek a deset tisíc korun na stavbu dnešní historické budovy. Kdysi v těchto místech stával zchátralý zámek Lichtenštejnů. V roce 1884 pak daroval muzeu první umělecký předmět, v obohacování sbírek pokračoval až do své smrti v roce 1929

Video Události v kultuře
video

Slezské muzeum připomíná výstavou svého mecenáše

„Nakupoval a nechával nakupovat významnými obchodníky s uměním předměty na významných evropských aukcích,“ doplnil kurátor Martin Janák. „Obchodníci, kteří s ním spolupracovali, ho považovali za člověka s vytříbeným vkusem, který dokáže jednoznačně rozpoznat kvalitu.“

Blízko měl Jan II. z Lichtenštejna, vévoda opavský a krnovský, k italskému umění. Ve sbírce jsou uchovány například dřevěné renesanční reliéfy z italských měšťanských domů nebo reliéf císaře Augusta. Nejstarším předmětem je nádoba na vodu ve tvaru koníka z druhé poloviny 13. století. Když začalo muzeum na konci devatenáctého století sestavovat obrazárnu, přispěl do ní například portrétem šlechtičny Dany van Vrijberghe. Její portrét mají i muzea v Moskvě a ve francouzském Quimper.

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. na zahájení výstavy, u zlacené dětské kolíbky

Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Muzeum od Jana z Lichtenštejna dostalo darem více než pět set uměleckých děl. Přes polovinu z nich bylo za války rozkradeno nebo je zničil požár v roce 1945.

Svého mecenáše a donátora připomíná Slezské zemské muzeum do poloviny srpna.