Studio deFORM není mimo formu. Stalo se Grand Designérem roku 2016

Českému designu loni kralovalo studio deFORM. Jeho zakladatelé Jakub Pollág a Václav Mlynář převzali křišťálovou korunu, navrženou loňskou vítězkou Liběnou Rochovou, ve středu večer při vyhlašování cen Czech Grand Design za rok 2016. 

 

Mlynář a Pollág uspěli v Cenách Czech Grand Design už v roce 2013, kdy si odnesli cenu Objev roku. Studio deFORM sídlí v Londýně, věnuje se nábytku, interiérovému designu, projektům obchodních prostor i kreativní reklamě. Oceněno bylo i v kategorii designér roku, a to za policový systém a interaktivní hru. Seznamte se ve fotogalerii i s vítězi dalších devíti kategorií:

Práce všech finalistů představí výstava Best of od 30. března do 2. dubna v pražské Ville Pellé.

Do Síně slávy českého designu letos vstoupil grafický designér, typograf a akademický malíř Rostislav Vaněk. Patří k lidem, kteří v zemi formovali grafický design a vizuální komunikaci jako disciplínu. V roce 1974 stál u zrodu sdružení Typo&, které v době normalizace udržovalo tuzemskými a zahraničními výstavami povědomí o významu grafického designu, později inicioval založení mezigeneračního TypoDesignClubu a v posledních ročnících působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně.

Video Události v kultuře
video

Síň slávy: Rostislav Vaněk

Do širšího povědomí se v 80. letech zapsal jako autor informačního systému pražského metra, po revoluci jako tvůrce prvních vizuální identity například Českých aerolinií či zasedání Mezinárodního měnového fondu. V roce 2008 Rostislav Vaněk založil studio Signature Type Foundry, které pod jeho vedením vytvořilo řadu moderních písem.

Cenu převzal na slavnostním večeru ve Stavovském divadle, který v přímém přenosu vysílala ČT art. Na záznam se můžete podívat v následujícím videu:

Video Ceny Czech Grand Design 2016
video

ZÁZNAM: Ceny Czech Grand Design za rok 2016

ZÁZNAM: Ceny Czech Grand Design za rok 2016

Události v kultuře se ohlíží za designem roku 2016

Uložit