Ze šachty do emigrace. Zemřel horník a spisovatel Ivan Landsmann

Spisovatel Ivan Landsmann, autor oceňované knihy Pestré vrstvy, která vypráví o hornickém životě v komunistickém Československu, zemřel v pátek ve věku 68 let. Zprávu na svém Facebooku zveřejnil ostravský herec Přemysl Bureš. Česká televize jako vzpomínku uvedla pořad Čtenářský deník… Ivan Landsmann: Pestré vrstvy, který si lze pustit také v iVysílání nebo přímo v tomto článku.

Ivan Landsmann
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

„Brácha odešel, dnes zemřel Ivan Landsmann. Předák, spisovatel a především velký člověk,“ uvedl Bureš na svém Facebooku. Zprávu zachytil také ostravský básník Petr Hruška. „Moc to bolí. Byl to výborný člověk. Skvělý spisovatel,“ uvedl Hruška, který s Landsmannem v Burešově ostravském klubu dvakrát pořádal literární večer.

Ivan Landsmann se v roce 1949 narodil v Novém Jičíně. Původně pracoval jako horník a jeho zážitky se odrazily v jeho knihách, které jsou z velké části autobiografické. Jejich postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem. V hornictví pracoval Landsmann dvě desetiletí, nejprve jako horník, pak jako předák vedl geologický průzkum.

Video Čtenářský deník
video

Čtenářský deník... Ivan Landsmann: Pestré vrstvy

V létě 1985 se pokusil emigrovat do Kanady. Zemi ale musel opustit. Při mezipřistání v Amsterodamu proto požádal o politický azyl v Holandsku. Tam se pak seznámil s Jaroslavem Hutkou. Traduje se, že při získání azylu mu pomohl Josef Škvorecký, který ho v dopise nizozemským úřadům označil za předního českého spisovatele.

V cizině žil Landsmann až do roku 2001. Autobiografická próza Pestré vrstvy byla jeho provotinou. Psát začal už během pobytu v Kanadě, rukopis byl dokončen v červnu 1986, ale kniha vyšla až po 13 letech od svého vzniku v roce 1999 v nakladatelství Torst. Ve stejném roce zvítězila v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku.

První část se vrací do doby před emigrací a zachycuje život na šachtě v ocelovém srdci komunistického Československa. Druhá část popisuje emigraci do Kanady a posléze krušné chvíle po příjezdu do Holandska. V Divadle Petra Bezruče vznikla i stejnojmenná divadelní hra, která v roce 2011 získala Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo. Herci pak v areálu Dolu Hlubina natočili i filmovou verzi.

Následovaly další tři knihy, nejprve  Fotr (2000), dále Vězení na svobodě (2002) a Šestý smysl (2008). První dvě zachycují tvrdý život exulanta, poslední popisuje jeho návrat do vlasti.