V jednom světě není úniku. Festival zasáhl irácký ošetřovatel, čínské plasty i čeští autisté

Ošetřovatel Núrí Šaríf dostal malou kameru a pět let s ní zaznamenával příběhy lidí v jedné z nejnebezpečnějších oblastí v centrálním Iráku. Norsko-kurdský dokumentarista Zaradasht Ahmed tyto záběry zpracoval do snímku Není úniku, za nějž získal Cenu pro nejlepší film na festivalu Jeden svět. 19. ročník dokumentů o lidských právech pokračuje ještě do 15. března.

Video není úniku
video

Trailer: Není úniku

„Díky odvaze protagonisty a jeho odhodlání v roli filmaře, který nebere ‚ne‘ jako odpověď, nám tento snímek umožnil sledovat nejen život muže oddaného rodině i hrdého profesionála v podmínkách, které by nikdo z nás nechtěl zažít, ale rovněž nám dal jedinečnou šanci nahlédnout do rozvrácené země,“ zdůvodnila své rozhodnutí při výběru nejlepšího filmu porota.

Záběry, které irácký ošetřovatel často natáčí i jen mobilem, odkrývají bezmocnost rodin poznamenaných smrtí či zmrzačením, ale i jejich vůli žít, zatímco násilí kolem nepřestává. Nakonec se i sám pozorovatel stane hrdinou, když je donucen prchat před islámským státem.

Cenu za nejlepší režii dostal dokument Plastová Čína režiséra Jiu-lianga Wanga. Přibližuje život v čínském rodinném podniku na recyklaci plastů. Mezi odpadem dovezeným z Evropy živoří dospělí i děti. „Režisér předvedl neskutečný talent při intimním, komplexním, leč ohleduplném zpracování dokumentu o kruté realitě společenských tříd, které čelí projevům ekonomické globalizace s hořkosladkými důsledky,“ ocenila porota.

Video Trailer: Plastová Čína
video

Trailer: Plastová Čína

Cena Václava Havla, všímající si filmů, které výjimečně přispívají k ochraně lidských práv, náleží dokumentu Azyl v nedohlednu. Australská režisérka Eva Ornerová odhaluje nelidské podmínky v detenčních táborech na ostrovech v Tichém oceánu, kde Austrálie drží žadatele o azyl. „Je to originální a šokující film, který odhaluje morální, právní a politické selhání mezinárodního společenství při řešení jednoho z nejnaléhavějších humanitárních problémů současného světa – přílivu uprchlíků,“ domnívá se porota. Udělila také zvláštní uznání režisérovi Duno Gavrovi za Zprávy z Al-'Ajún o boji Sahařanů za spravedlnost.

Video Trailer: Azyl v nedohlednu
video

Trailer: Azyl v nedohlednu

Česká porota za nejlepší dokument vybrala Normální autistický film, za nějž Miroslav Janek už získal mimo jiné Cenu české filmové kritiky nebo Českého lva. „Rozhodli jsme se ocenit pečlivě zpracovaný a mistrovsky sestříhaný film a za nádherný a povznášející příběh o vnitřním životě pěti výjimečných dětí, jejichž skrytý svět nám snímek krásně odhaluje,“ uvedla porota. Zvláštní uznání patří dokumentu Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě, který je svědectvím o romském holocaustu. Oba vznikly v koprodukci České televize.

Video Trailer - Normální autistický film
video

Trailer: Normální autistický film

Studentská porota ocenila dokument Zemřít pro design americké režisérky Sue Williamsové. „Domníváme se, že rizika výroby spotřební elektroniky nejsou veřejnosti dostatečně známa a osvěta o znečištění životního prostředí je velmi důležitá,“ zaujalo prý porotce téma, které se dotýká jejich generace obklopené elektronickými přístroji.

Video Trailer: Zemřít pro design
video

Trailer: Zemřít pro design

19. ročník Jednoho světa potrvá v Praze do 15. března, do té doby je možné také hlasovat v divácké ceně a zhlédnout vítězné filmy. Následně se přehlídka postupně přesune do 32 dalších českých měst.