Putinovi agenti i Únava materiálu. Magnesia Litera nominovala nejlepší knihy roku 2016

Kteří z českých autorů vydali loni tu nejlepší knihu? Magnesia Litera vyhlásila nominace. Do výběru se dostala téměř třicítka titulů z prózy, poezie, literatury pro děti nebo literatury faktu. Nově se v letošním ročníku vrací ocenění za publicistiku. Vítězové jednotlivých kategorií, spolu s hlavní cenou za Knihu roku, budou vyhlášeni 4. dubna v přenosu České televize. Ta také nominované postupně představí ve videomedailoncích.

Katergorie prózy je tradičně nejpočetnější, porota vybírá ze šesti nominací. Bianca Bellová zaujala Jezerem, drsným příběhem o dospívání a zároveň apokalyptickým podobenstvím o ničení přírody. Aleš Palán dostal nominaci za napínavý thriller Ratajský les inspirovaný skutečným případem vraždy komunistické funkcionářky v 50. letech. Ladislav Šerý si získal pozornost kritiků knihou Nikdy nebylo líp, což je variace na undergroundovou knihu Jana Pelce A bude hůř.

Do výběru se dostala také románová prvotina literárního historika Michala Přibáně Všechno je jenom dvakrát. Naopak dva autoři už dříve Literu získali: Zuzana Brabcová, která tentokrát přesvědčila úzkostnou diagnózou současné společnosti nazvanou Voliéry, a Marek Šindelka, jenž novelou Únava materiálu podle Litery empaticky zareagoval na současnou uprchlickou krizi.

Nominaci na Literu za poezii získal Tomáš Gabriel, který ve své sbírce zkoumá Obvyklé hrdinství; Vít Janota za svůj Víkend v jakémsi Švýcarsku a Milan Ohnisko básněmi Světlo v ráně.

 

Ivona Březinová v knize Řvi potichu, brácho přibližuje autismus na příběhu čtrnáctiletého Jeremiáše. Tomáš Končinský a Barbora Klárová prostřednictvím věrných kamarádů Překlepa a Škraloupa zprostředkovávají čtenářům vtipně téma času a časovosti. Tereza Vostradovská napsala a ilustrovala učebnici přírodopisu, která je víc než pouhou didaktickou pomůckou – je „hravou prvoukou“, tedy Hravoukou.

 

Kolektiv autorů pod vedením biologa Petra Pokorného popsal Afriku zevnitř. Historik Petr Roubal se v monografii Československé spartakiády vrací k masové akci, která neměla význam jen sportovní. Ivě Knobloch a Radimu Vondráčkovi se povedlo vytvořit první syntetizující pohled na vývoj Designu v českých zemích 1900–2000.

 

Kategorie pro publicistiku byla v cenách Magnesia Litera zrušena v roce 2010, od letošního ročníku je ale opět jejich součástí. Cenu mohou získat Putinovi agenti, knihu s podtitulem „jak ruští špioni kradou naše tajemství“ napsal novinář Ondřej Kundra. Bez povšimnutí nezůstaly ani RR Rozhovory, sestavené z rozhovorů zveřejněných ve čtvrtletníku Revolver Revue. Naději má i obsáhlý svazek Brnox, průvodce brněnským „Bronxem“, na němž se mimo jiné podílela umělkyně Kateřina Šedá.

 

Zuzana Kultánová podle kritiků svou prozaickou prvotinou přinesla do české literatury nový autorský styl. Její historizující novela Augustin Zimmermann je tragickým příběhem z druhé poloviny 19. století. Z básnických debutů je objevem sbírka Pod dlažbou, v níž Jan Škrob volně proplétá náboženské, politické i milostné motivy. Třetím nominovaným je Ondřej Nezbeda, jenž v Průvodci smrtelníka zpracoval téma umírání a smrti.

 

Alice Hyrmanová McElveen si dokázala poradit s jazykem plných metafor a hříček při překladu prvotiny irské autorky Sary Baumeové nazvané Jasno lepo podstín zhyna. Magda de Bruin Hüblová českým čtenářům zprostředkovala překladem z nizozemštiny a angličtiny uprchlický příběh z druhé světové války Pole je tento svět. Tomáš Havel se nezalekl neutříděnosti vnitřních dialogů ve francouzském románu Protější břehy.

 

Ronado čili „Rodinné nakladatelství Doležalových“ vydalo rozsáhlý knižní svazek o tragédie jedné obce – Osud jménem Ležáky. Nakladatelství Jota patří uznání za vydání rozsáhlé monografie spisovatele a cestovatele Miloslava Stingla. A nakladatelství Plus oceňuje Litera za výpravnou monografii Dobrodružný svět Zdeňka Buriana.

I letos vybírá Litera také BLOG roku. Porota u nominovaných hodnotila především literární úroveň, vítěze, který získá možnost vydat své texty knižně, vybírají do 2. dubna čtenáři. Uspět může osobnost nezávislé literárně-hudební scény Jaroslav Erik Frič, mistr ve slam poetry Jiří Charvát, „hantecoví“ KKRD Boys, „fake news“ z církevního prostředí, vychovatel Martin Selner za blog o autismu anebo  popularizátor paleontologie Vladimír Socha.

Video Události v kultuře
video

Magnesia Litera vyhlásila nominace

Magnesia Litera vyhlásila nominace

Vedoucí kulturní redakce ČT Petr Vizina o nominacích