Českou královnou byla Marie Terezie korunována v Praze v roce 1743. Výstava představuje její rodinu i změny, které na Hradě provedla, přestože osobně jej navštívila jen několikrát. „Vkus měla vytříbený, vidíme to dobře na císařské rezidenci, kterou tehdy byl zámek Schönbrunn, ale i na Pražském hradě,“ upozornil kurátor hradních sbírek Jaroslav Sojka.
Do Prahy poslala císařovna vídeňského dvorního architekta Nicola Pacassiho, aby jej přestavěl. „Přestavěn byl v letech 1755 až 1776, tehdy vládlo rokoko,“ připomněl kurátor. „Bohužel také rozprodala část hradních sbírek, ale co měla dělat, když byla prázdná kapsa,“ podotkl.
Galerie: Marie Terezie a její manžel na obrazech od J. C. Auerbacha. František Štěpán je zpodobněn jako císař a římský král, tak Marie Terezie v korunovačním rouchu jako česká královna.
Návštěvníci se seznámí s úpravami sídla českých králů za vlády Marie Terezie či s událostmi spojenými s její korunovací. Obrazy, sochy, vázy, nábytek a další předměty ze sbírek Pražského hradu doplní květinové korzo, které připravili hradní zahradníci v barokním stylu.
Korzo tvoří více než tisícovka rychlených cibulových květin, potěšit se lze rozkvetlými tulipány, modřenci, narcisy či hyacinty.

Rozhovor s kurátorem Jaroslavem Sojkou o Marii Terezii
Rozhovor s kurátorem Jaroslavem Sojkou o Marii Terezii
Marie Terezie dostala k výročí květiny
Předjaří potrvá v Empírovém skleníku do 12. března. Výročí Marie Terezie chce Hrad připomenout i v květnu při otvírání sezony a od podzimu panovnici věnuje stálou výstavu v Tereziánském ústavu šlechtičen, kde začala Pacassiho přestavba Pražského hradu.