U Asociace českých kameramanů uspěli Rapl i Anděl Páně

Seriál Rapl a film Anděl Páně 2 uspěly na výročních cenách Asociace českých kameramanů. Její porota ocenila za detektivní sérii Marka Jandu a za divácky mimořádně úspěšné pokračování pohádkového příběhu pak Martina Šece. Koproducentem obou titulů je Česká televize. Cena za celoživotní tvorbu náleží televiznímu kameramanovi Františku Němcovi.

Video Zprávy ve 12
video

Asociace českých kameramanů udělovala výroční ceny

František Němec (*20. listopadu 1932) začínal po studiu FAMU jako kameraman v tehdejší Československé televizi. Zaměřoval se především na natáčení pohádek a pořadů pro děti, podepsán je například pod večerníčkovým seriálem Krkonošské pohádky nebo pohádkou O princezně, která ráčkovala. V prvních letech kameramanské kariéry si „odskočil“ i do tvorby pro dospělé diváky, například v seriálu Jana Eyrová (1972). 

Martin Šec je zkušeným televizním kameramanem, o čemž svědčí i dřívější ocenění od asociace (v roce 2006 převzal cenu za televizní snímek Hadí tanec, o tři roky za BrainStorm). S Jiřím Strachem, režisérem Anděla Páně 2, se na place potkal několikrát, například při mystické minisérii Ďáblova lest (přehrát v iVysílání) či seriálu Labyrint (přehrát v iVysílání). Za pokračování oblíbené pohádky získal ocenění pro nejlepší filmové kameramanské dílo.  V nominacích aktuálního ročníku mu konkuroval například favorit aktuálních Českých lvů - drama o Janu Masarykovi, kde se kamery ujal Martin Štrba.

Kameraman Marek Janda byl vybrán v televizní kategorii. Režisérovi a scenáristovi Janu Pachlovi pomohl vytvořit atmosféru nevlídného Krušnohoří, kam je přeřazena ústřední postava seriálu Rapl major Kuneš. S Pachlem spolupracoval už na seriálu Cirkus Bukowsky, kde se postava majora Kuneše v podání Hynka Čermáka poprvé objevila. Za kamerou stál i při natáčení dvou celovečerních snímků inspirovaných případem Radovana Krejčíře - Gangster Ka.