Česká filharmonie a Hudba Hradní stráže „berou roha“. Připojil se k nim hornista Baborák

Tři večery za sebou patří v koncertní síni pražského Rudolfina lesnímu rohu. Vrcholnou skladbu pro tento nástroj od Richarda Strausse zde hraje významný český hornista Radek Baborák. Program doplňují skladby Martinů a Janáčka v podání České filharmonie a Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Radek Baborák
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Druhý koncert pro lesní roh komponoval Richard Strauss v roce 1942. Nástroj mu byl velice blízký, protože na něj hrál jeho otec - sólista mnichovské opery. Ten ho také upozornil, že party pro hornu jsou příliš náročné.

„Jeho syn namítal, že možná pro otcovu generaci je to těžké, ale jeho studenti to už určitě budou hrát lehce. Ovšem to se tak úplně nepotvrdilo, protože všechny skladby zůstaly mimořádně technicky náročné až do dnešní doby,“ podotýká Radek Baborák.

Leoš Janáček se pro svou Sinfoniettu inspiroval vojenskou hudbou 11. pěšího pluku v Písku. V Rudolfinu zazní v interpretaci Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Orchestr má k této skladbě podle slov dirigenta Václava Blahunka blízko: „Fanfáru z Janáčkovy Sinfonietty jsme po třináct let hráli na prvním nádvoří Pražského hradu při všech státních návštěvách prezidenta Václava Havla. Přál si ji jako to nejlepší, co může nabídnout svým zahraničním hostům při přijímacím ceremoniálu.“

Video Události v kultuře
video

Tři koncerty pro lesní roh v Rudolfinu

Koncerty s hornistou Radkem Baborákem je možné si ve Dvořákově síni poslechnout už jen 23. a 24. února. Třetí skladbu na programu - symfonii, kterou Bohuslav Martinů napsal v Americe v roce 1945 - uslyší ale ze záznamu i diváci ČT art, televize ji odvysílá v rámci připravovaného cyklu symfonií Bohuslava Martinů.