Hudební vizionář Brian Eno vytvoří zvukovou instalaci pro Národní galerii

Slavný britský hudebník, producent a skladatel, spolupracovník Davida Bowieho, Johna Calea či Davida Byrnea a otec ambientní hudby Brian Eno uvede svůj projekt v pražské Národní galerii. Představí ho během jarního Grand Openingu jako další část cyklu Moving Image Departement ve Veletržním paláci. Zahájení instalace 16. března by se měl Eno sám zúčastnit, oznámil kurátor projektu Adam Budak.

Brian Eno ve své tvorbě navazuje na avantgardisty šedesátých let, kteří používali hudbu jako zvukovou kulisu doprovázející vystavené objekty nebo akce. S přítelem Robertem Frippem začal tvořit dlouhé skladby, které měly vytvářet neutrální zvukový doprovod pro určitá prostředí. Nejznámější je pravděpodobně Discreet Music z roku 1975 postavená na elektronicky zpomaleném barokním kánonu a určená pro domácí prostředí.

Enovy desky ambientní hudby inspirovaly start řady dalších experimentálních žánrů. Ambient vychází z předpokladu, že všechny zvuky, které člověka obklopují, mohou být za jistých okolností hudbou. Eno zároveň produkoval velmi úspěšná alba populární hudby, třeba patrně nejznámější album kapely U2 The Joshua Tree.

Mezi arogancí a paranoiou

Cyklus Moving Image Departement (Prostor pro pohyblivý obraz) představuje především videoinstalace. Jeho sedmé vydání se podle pořadatelů vymkne svému označení. „Provokativně a exkluzivně se jeho středobodem nestane pohyblivý obraz, jeho nepřítomnost, vizuální prázdnota či očekávání pohybu. Namísto toho bude fungovat jako samotný generátor pohyblivých obrazů nabízející imaginární obraz, přelud coby spojení zvuku a světla,“ uvádí web Národní galerie.

Zvukovou instalaci The Ship (Loď) budou moci návštěvníci zažít a vnímat od 17. března do 10. září. Projekt bude vycházet z Enova loňského stejnojmenného alba spojeného s multikanálovou zvukovou instalací. Sám autor ho popisuje jako „hudební román“. Rozvolněná koláž příběhu je inspirována potopením Titaniku, první světovou válkou či náhodně vytrženými větami z e-mailů a vlastního neúspěšného psaní, to vše zremastrované algoritmickým textovým generátorem.

„Zdá se, že se lidstvo potácí mezi arogancí a paranoiou,“ napsal Eno a jeho Loď zachycuje tuto úzkost. Instalaci The Ship má tvořit všepohlcující zvukové prostředí složené z několika starých tlampačů umístěných v potemnělé místnosti. Atmosféra bude silná a přesto intimní, slibuje kurátor. Hlasy zremastrované počítačovým programem údajně získávají tlumenou přízračnost, která v prostoru působí až hypnoticky.