Hereckou bohému viděli Václav Chochola a Karel Ludwig jako nikdo jiný

Snímky Václava Chocholy a Karla Ludwiga zachycují slavné filmové a divadelní osobnosti hlavně v éře před únorem 1948. Archivy dvou fotografů obsahují stovky unikátních záběrů proslulých herců a hereček. Jejich tvorba stála mimo jiné u zrodu myšlenky na seriál České televize Bohéma, který se s nedělním večerem uzavírá.

Video Události v kultuře
video

Václav Chochola fotil divadelní mistry za oponou

„Hned zkraje války fotil sport. Sám dělal atletiku a krok k divadelní fotografii byl velice těsný. Divadlo ho zajímalo už od dětství,“ říká o Václavu Chocholovi jeho dcera, rovněž fotografka Blanka Chocholová. V roce 1942 se seznámil s fotografy Karlem Ludwigem a Zdeňkem Tmejem.

Prkna, která znamenají Chocholův svět

V následujícím roce se Václav Chochola stal externím fotografem několika významných pražských divadel, včetně Národního divadla, Divadla na Vinohradech nebo třeba Prozatímního divadla. Tady vznikaly unikátní snímky řady ikon českého divadla.

A zatímco Václav Chochola zachycoval objektivem svého aparátu hlavně herce na divadelních prknech, jeho kolega Karel Ludwig vyslyšel v roce 1943 nabídku prezidenta České filmové společnosti Barrandov a majitele Lucernafilmu Miloše Havla.

Ludwig propagoval Havlův Lucernafilm

Stál u zrodu propagačního fotooddělení Lucernafilmu a sám se stal jeho vedoucím. V pasáži Lucerna postupně budoval zázemí pro dokonalou filmovou propagaci. Díky svému postu měl přístup do barrandovských ateliérů, kde mohl v klidu ostřit na hvězdy stříbrného plátna. Ludwigův archiv před časem začala zachraňovat právě Chocholova rodina.

„Bylo to na základě toho, že nás oslovila Knihovna Václava Havla a připravovala se knížka Miloš Havel – český filmový magnát,“ přibližuje Blanka Chocholová. Kniha o Miloši Havlovi byla také jednou z inspirací pro tvůrce seriálu ČT Bohéma.

Autorka knihy Krystyna Wanatowiczová už chystá pokračování, které věnuje zmapování bílých míst v historii Paláce Lucerna. Také v této knize plánuje využít archivní snímky Václava Chocholy i Karla Ludwiga.