Black Sabbath odehráli poslední koncert. Tvůrci heavy metalu hřměli 50 let

Kapela Black Sabbath, považovaná za tvůrce heavy metalu, v sobotu odehrála svůj poslední koncert v anglickém Birminghamu, kde roku 1967 vznikla. Black Sabbath zaujali už prvním albem z roku 1970 a hned s následující deskou Paranoid se dostali na výsluní rockové scény.

Black Sabbath
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Je to neuvěřitelné. Když jsme dokončili první album Black Sabbath, myslel jsem, že nám to vydrží snad několik let. Bylo to požehnání, ta nejlepší životní zkušenost,“ prohlásil zpěvák a tvář kapely Ozzy Osbourne.

Kapela ukončila společné hraní v anglickém Birminghamu, kde před pěti desítkami let vytvořila nejtvrdší rockový zvuk té doby, heavy metal. Koncertní šňůra nazvaná prostě The End (Konec) začala před rokem v USA, pokračovala přes Austrálii a Nový Zéland do Evropy.

Skupina Black Sabbath navštívila během svého posledního koncertního turné také Českou republiku, když vystoupila na konci června 2016 v pražské 02 areně. Do Česka se tak rockeři vrátili po třech letech od svého posledního vyprodaného koncertu.

Z původní legendární sestavy Black Sabbath, tedy Ozzy Osbourne (zpěv), Tony Iommi (kytara), Terrance „Geezer“ Butler (baskytara) a Bill Ward (bicí), chyběl jenom Ward, který se nedokázal dohodnout s ostatními na podmínkách turné. Za bicí proto během turné usedl Tommy Clufetos. Sestavu doplnil klávesista Adam Wakeman.

Po úspěšném albu „13“, které kapela v roce 2013 natočila pod producentem Rickem Rubinem, přitom Ozzy Osbourne prohlašoval, že společně vytvoří ještě jednu desku. Black Sabbath však nakonec oznámili pouze závěrečné rozlučkové turné. Členové kapely však budou pokračovat ve své sólové tvorbě a nevyloučili ani nějakou formu spolupráce.

Skupina zaujala už svým prvním albem s názvem Black Sabbath z roku 1970 a hned následujícím albem Paranoid se dostala na výsluní světové rockové scény. Je držitelkou prestižní hudební ceny Grammy a svými hity, jako je Iron Man či War Pigs, se zařadila k zakladatelům heavy metalu.