Výtvarník Robert Šalanda je nespolehlivý vypravěč

V minimalistické instalaci se snaží neodvádět pozornost od svých obrazů, ale naopak chce podpořit jejich vyznění. Možná i proto nazval Robert Šalanda svoji výstavu Nespolehlivý vypravěč. Představuje ji pražská Galerie 1. patro.

Video Události v kultuře
video

Robert Šalanda vystavuje v Galerii 1. patra

Ve své tvorbě využívá Šalanda jednoduché prostředky a prvky: obrazy nechává působit na diváky bez zbytečných slov. Využívá při tom principy uplatňované ve filmové tvorbě. „Už nějaký čas koketuju s vyprázdněnou narací, což je termín, který se používá v kinematografii. Zjednodušeně znamená, že divák nemá při vnímání díla možnost vytvořit si smysluplný příběh, a vzniká tím zajímavý moment, že se začne koncentrovat na vizuální stránku,“ upřesnil umělec.

Abstraktní kompozice střídá se zjednodušenými realistickými motivy, pracuje s jednoduchou linkou a prostorovou iluzí. Využívá jak klasické techniky, tak i netradiční postupy - akryly na plátně doplňují na výstavě práce na papíře a umělohmotných deskách.

Jako Nespolehlivý vypravěč se Šalanda v Galerii 1. patro představuje do 18. února. Vedle vlastní tvorby působí také  jako pedagog ateliéru malby na škole současného umění Scholastika a od podzimu 2016 jako vedoucí pedagog ateliéru Malířství I. na pražské Akademii výtvarných umění. Na této škole v roce 2002 absolvoval v ateliéru Jiřího Sopka.