Praha udělovala kulturní granty. Pro všechny ale není grand

Přes tři sta milionů korun letos Praha rozdělila na jednoleté i víceleté kulturní granty. A rozpoutala tím diskusi. Mezi čtyřmi stovkami úspěšných žadatelů totiž nově chybí soutěž Czech Press Photo nebo Centrum současného umění DOX.

Video Události v kultuře
video

Pražské kulturní granty vzbudily diskusi

Zhruba jednu pětinu rozpočtu Centra DOX, které roční navštví zhruba 70 tisíc lidí, tvoří dotace od města.

  • Obsahem je jakýsi káravý vztyčený prst, který nás nabádá, abychom se na sebe podívali, přehodnotili věci a dělali je tak, jak si představují odborníci z magistrátu,“ vysvětluje si neudělení grantu ředitel DOX Leoš Válka.
  • Dle mých informací, pokud  změní některé programové záležitosti ve svém fungování, tak bude DOX úspěšných žadatelem v tom následujícím období, které bude probíhat letos na podzim,“ nabízí řešení pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL, Trojkoalice).

Vedení DOX nesouhlasí. Požádalo o názor přední české umělecké instituce - a Národní galerie nebo Ústav pro dějiny umění vyjádřily podivení. DOX se proto odvolá a věc bude řešit ministerstvo financí. Už teď rozhodnutí komise kritizuje opozice.

„Vychází mi z toho, že zastupitelstvo by pravděpodobně mělo zvážit obsazení grantové komise,“ navrhuje zastupitel Václav Novotný (TOP 09). „Komise je apolitická,“ namítá Jan Wolf. „Jsou opravdu vybráni lidé, kteří jsou nezpochybnitelné autority v daném oboru umění.“

Signal 2016
Zdroj: ČT24/Jan Langer
Autor: Jan Langer

Komise letos nejvyšší podporu udělila filmovému festivalu Febiofest, přehlídce světelného umění Signal Festival nebo třeba Divadlu Semafor. Poprvé získal dotaci ve výši 3 miliony korun také hudební festival Metronom. Z víceletých grantů uspělo Dejvické divadlo či Pražská komorní filharmonie.