Jakub Šmíd natáčí Na krátko. Vypráví o dětech, které dospívají předčasně

Drama o dětech, které předčasně dospívají, protože žijí v neúplných rodinách, natáčí Jakub Šmíd. Snímek Na krátko vzniká podle scénáře Petry Soukupové, která vyšla ze své povídkové sbírky Zmizet, oceněné titulem Kniha roku. Film vzniká v koprodukci České televize.

Video Události v kultuře
video

Jakub Šmíd natáčí drama Na krátko

Zkušebna na Kavčích horách se proměnila v panelákový byt, ve kterém se právě odehrává rodinné drama. Film Na krátko vypráví příběh chlapce, jenž zjistí, že celý jeho dosavadní život byla lež. Nezbývá mu než okamžitě dospět a se ztrátou iluzí se nějak vyrovnat.

„Jeho máma mu říká takovou vymyšlenou historku, že jeho otec je námořník ve Švédsku. Ale jednoho dne se Jakub dozví, že to není vůbec pravda, že táta bydlí na stejném sídlišti, a tak se rozhodne, že půjde na krátko bydlet k němu,“ shrnuje režisér Jakub Šmíd. Vznikající film je po dramatu Laputa (2015) jeho druhým celovečerním hraným snímkem.

„Je to psycho“

V ústřední dětské roli se představí Jindřich Skokan. „Hraju jedenáctiletého Jakuba, hlavní postavu, který je hodně utlačovaný spolužáky, šikanovaný. Je to psycho,“ uvažuje mladý herec. V dalších hlavních rolích se objeví Petra Špalková, Marta Vančurová a Martin Finger.

Scénář napsala Petra Soukupová. Rozvrácené vztahy, neúplné rodiny nebo dospívání jsou témata, která ve svých románech zkoumá dlouhodobě. Její kniha Zmizet se stala knihou roku 2010 v soutěži Magnesia Litera, román K moři byl na tuto cenu nominován a získal Ortenovu cenu. Scénář Na krátko byl její absolventskou prací na FAMU.

Z ateliéru na Kavčích horách se filmaři přesunou do severních a středních Čech. Natáčet budou v Ústí nad Labem, Děčíně, Mělníku nebo Kralupech nad Vltavou. Snímek podpořil Státní fond kinematografie.