Gdaňské muzeum zve Poláky na Poslední soud

Národní muzeum v Gdaňsku chce především Polákům více přiblížit vzácné obrazové sbírky. Naplánovalo proto přes třicet vzdělávacích a zábavních akcí. Upozornit chce například na vzácný obraz vlámského gotického malíře Hanse Memlinga.

Video Studio ČT24
video

Gdaňské muzeum zve na své sbírky

Memlingův oltářní triptych Poslední soud se významem řadí k dílům Leonarda Da Vinciho. O vzácném obrazu ale málokdo z Poláků vůbec ví. „Muzeum je v průvodcích, takže častěji přicházejí cizinci než místní,“ posteskl si ředitel muzea Wojciech Bronislawski.

Vedení Gdaňského muzea proto pro návštěvníky připravilo doprovodný program, zahrnuje i vydání výpravné publikace o Memlingově díle, řadu her pro děti, a dokonce komiks. „Vymysleli jsme pestrý program, který přitáhne různé vrstvy veřejnosti. Z Posledního soudu se stane hlavní atrakce našeho regionu, vzácnější výtvarné dílo tady nemáme,“ slibuje si od novinek kunsthistorik Robert Florczak.

„Jsem rád, že se všichni Poláci i ostatní Evropané dozví, proč vyrazit do Gdaňsku. Nedali jsme světu jen jantar nebo hnutí Solidarita, máme tu i Memlinga.“

Mieczyslaw Struk

maršálek Pomořského vojvodství

Obraz v minulosti cestoval po Evropě. Napoleon ho umístil v Louvru, odkud se přes Berlín dostal do Gdaňsku. Muzeum o triptych ale znovu přišlo za druhé světové války. Z petrohradské ermitáže se do Polska vrátil až koncem 50. let.