Klient, vlk a ovce. Festival íránských filmů je trochu jiná realita

V Praze začal šestý ročník Festivalu íránských filmů. V kině Lucerna ho zahájil snímek režiséra Asghara Farhadího Klient, nominovaný na Zlaté glóby. Příští týden se přehlídka nejzajímavějších snímků z Íránu přesune do Brna a do Bratislavy.

Video Události v kultuře
video

Začal festival íránských filmů

Farhadího manželské drama Rozchod Nadera a Simin získalo před pěti lety Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. V Klientovi sleduje osud mladého íránského páru, který se stěhuje do nového bytu. Nevalná pověst jeho předchozí obyvatelky a souhra řady událostí dvojici ale nakonec zničí manželství.

Ani Klient nezůstal bez cen – loni na festivalu v Cannes obdržel ocenění za nejlepší scénář a pro nejlepšího herce. „Je to současný nejvýznamnější íránský film. Byl nominovaný na Zlaté glóby a zřejmě získá nominaci i na Oscara. Myslíme si, že snímek koresponduje i s tématem festivalu,“ doplnil programový ředitel přehlídky Kaveh Daneshmand.

Jiná realita

Šestý ročník má na programu 25 snímků – zlomek počtu titulů, které se v Íránu ročně natočí. Jen loni tam vzniklo kolem dvou set filmů, 80 z nich byly debuty. Nová generace přináší nové pohledy i nová témata, která ovlivnila i výběr tématu letošního festivalu. Leitmotivem aktuálního ročníku je „jiná realita“.

„Mladá generace má dnes v íránské kinematografii vedoucí pozici,“ vysvětlil Daneshmand. „Zajímavé je, že mladí filmaři jsou stále ovlivnění íránským realismem. Na druhé straně se do jejich přístupu, který pořád nabízí realistický pohled, dostává snění a fantazie. To je trochu vzdaluje od starší generace filmařů.“

Na hranici mezi realismem a imaginací se pohybují i promítané tituly. Vedle íránské kinematografie představí festival také afghánské filmy, mezi nimi například příběh z tamní vesnice Vlk a ovce, který měl také premiéru v Cannes. 

Jako předsedkyně poroty do Prahy přijela mezinárodně uznávaná íránská režisérka a scenáristka Rakhshan Bani Etemadová. „Filmy točí už téměř třicet let. Navíc je velmi činná i jako aktivistka, působí v mnoha organizacích, které se zajímají o lidská práva,“ představil ji Daneshmand.

Po hlavním městě se se současnou íránskou filmovou tvorbou seznámí také v Brně (17. a 18. 1.) a v Bratislavě (od 19. do 21. 1.).