Zemřela divadelní herečka Naděžda Gajerová

Zemřela bývalá herečka Národního divadla Naděžda Gajerová, známá z mnoha proslulých inscenací včetně Hamleta, Zdravého nemocného či Našich furiantů. Bylo jí 88 let.

 

Naděžda Gajerová
Zdroj: ČTK Autor: Karel Mevald

Naděžda Gajerová se narodila 11. března 1928 v Brně. Už od dětství hrála v tamním Státním divadle v představeních pro děti. Po válce přijala angažmá v Divadle bratří Mrštíků Brno, v roce 1947 studovala herectví na brněnské konzervatoři. V dalších letech se věnovala filmu. Větší role ztvárnila v Siréně (1947), Vyšším principu (1960) a Ať žije republika (1965).

Současně však od roku 1954 hrála v Divadle S. K. Neumanna v Libni. Od roku 1959 již působila v Národním divadle, kde se stala sólistkou činohry.  Byla činná i literárně, pod jménem Naďa Mauerová publikovala několik próz pro děti. Značnému zájmu čtenářů se ve své době těšila například pohádková kniha Děvčátko s koťaty (1979). V roce 1997 Naděžda Gajerová získala hereckou cenu Senior Prix.

Prvním manželem Naděždy Gajerové byl filmový režisér Václav Gajer. Z jejich manželství pochází tři děti, ve stopách rodičů se vydala nejmladší dcera, herečka Veronika Gajerová. Po rozvodu se provdala za hudebního skladatele Miloše Vacka.