To byste do něj neřekli. Spalovač mrtvol podléhá zlu i v Národním

„Co abych tě, drahá, oběsil?“ ptá se vzorný manžel a milující otec maloměšťácké rodiny Karel Kopfrkingl. Spalovač mrtvol – novela Ladislava Fukse – je spojen především s filmovým dramatem s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, krátce po sobě se ale nyní na jeviště dostaly dvě divadelní adaptace příběhu. K nedávnému ostravskému nastudování přibyl po premiéře 15. prosince Spalovač mrtvol i v pražském Národním.

Konec třicátých let. Zaměstnanec krematoria pan Kopfrkingl se zbavuje všeho zhoubného ve svém okolí – včetně členů vlastní rodiny. Režisér a spoluautor dramatizace Jan Mikulášek obraz světa před druhou světovou válkou, spojený s nacistickou zlobou, převedl do varování v mnohem obecnější rovině. 

Určující je podle něho v pražské inscenaci téma kariérismu. „Spalovač mrtvol je svrchovaně živá literatura. Mluví o kariérismu, bezpáteřnosti, manipulaci, sebestřednosti, o ničivé síle ideologií, o hrozivé lidské prázdnotě, která se maskuje hezkými slovy,“ prozradil Mikulášek, v čem shledává aktuálnost předlohy.

Video Události v kultuře
video

Spalovač mrtvol v Národním divadle

Spalovač mrtvol v Národním divadle

Rozhovor s Jiřím Tušlem, přítelem Ladislava Fuchse

„Pan Kopfrkingl pro nás není psychopatický šílenec, ve kterém od začátku klíčí zlo, ale člověk, do něhož byste to nikdy neřekli,“ dodal, v čem se podle něho ukrývá opravdové nebezpečí.

Ladislav Fuks podle své novely také napsal scénář k filmu. Psychologický horor natočil Juraj Herz na konci šedesátých let v krematoriu za plného provozu. Divadelní adaptaci uvedli nedávno v ostravském Divadle u Bezručů. Do hlavní role obsadili Norberta Lichého, údajně i kvůli podobě s Rudolfem Hrušínským. 

V pražském Národním přesvědčuje, že pohřeb žehem je naprosto lidský, Martin Pechlát. Jeho ženu Lakmé hraje Pavla Beretová, jejich děti Lucie Polišenská a Radúz Mácha.