Mistr a Markétka počtvrté prošli trychtýřem ilustrátora Borise Jirků

Boris Jirků ilustroval Mistra a Markétku, slavný román Michaila Bulgakova, už čtyřikrát. A pokaždé v knize našel něco nového. Tentokrát vytvořil pro příběh celkem sto deset kreseb, které spolu s novou podobou klasického díla představuje v pražské galerii Portheimka.

Video Události v kultuře
video

Boris Jirků vystavuje ilustrace k Mistrovi a Markétce

K Bulgakovovi se Jirků poprvé dostal v roce 1989. „Je to úžasný román. Podle mě kniha století,“ myslí si o Mistrovi a Markétce. Jejich příběh prý četl už nespočetněkrát, a přesto v něm pokaždé objeví něco nového. „Pravděpodobně je to tím, že stále něco prožíváme a to, co je prožité, vyskočí jako další příběh navíc,“ vysvětluje.

Ilustrace trychtýřem

Než se pustí do ilustrování konkrétního titulu, zjišťuje si nejdříve vše o době, v níž kniha vznikla. „Čím více se dozvídáte o architektuře, lidech a povozech, tím víc procházíte určitým trychtýřem poznání, který se stále zužuje – a v okamžiku, kdy máte informací plno, vás rozšíří a je nekonečné množství možností,“ říká.

Ilustroval už na padesát knih. Mezi jeho nejoblíbenější autory patří vedle Bulgakova také Daniil Ivanovič Charms a Gabriel García Márquez. Ilustrace k Márquezově Kronice ohlášené smrti byly jeho diplomovou prací na AVU, obdržel za ně cenu Nejkrásnější kniha roku.

Postavy z knih, které ilustruje, se podle jeho slov často prolnou i do jeho volné tvorby. „A zase obráceně – maluju a objevuju si nové postupy, nové barevné variace,“ podotkl výtvarník. 

I k jeho výstavě ilustrací z Bulgakovova románu vznikly dva samostatné obrazy inspirované Mistrem a Markétkou. V galerii Portheimka jsou k vidění do 28. prosince.