Filmařem v každém věku. Senioři s kamerou hledají vlastní témata

Začínající filmaři z řad seniorů se učí základům práce s kamerou, střihu, úpravě zvuku nebo režii. S nápadem přišlo občanské sdružení Inventura ve spolupráci se společností Elpida. Pilotní díl magazínu od seniorů pro seniory i širokou veřejnost o tématech, která tvůrci z filmové dílny považují za důležitá, se představil v pražském kině Ponrepo. 

Video Události v kultuře
video

Senioři s kamerou hledají vlastní témata

Senioři pod lektorským vedením už natočili několik krátkých dokumentů, které se staly součástí projektu My Street Films. Aktuálně dokončili první díl magazínu Pozdní sběr od seniorů pro seniory. Na výrobě magazínu se podílelo všech jedenáct členek a členů dílny.

„Začali jsme úplně jednoduchými filmovými cvičeními, účastníci dílny následně sami ta cvičení realizovali, rozdělovali si role ve štábu a postupně zjišťovali, komu která role nejvíce sedí. A nakonec ti, kteří se na to cítili, sami začali točit vlastní témata, vlastní příběhy,“ popisuje Tereza Adámková, lektorka občanského sdružení Inventura.

Ambicí filmové dílny pro seniory je poukázat na témata, která se týkají právě této věkové skupiny. Divák se například dozví, co může dělat, aby nedostal Alzheimera, kde v Praze najde seniorky, které jdou s posledními módními trendy, na jaké houby si musí dát pozor nebo jaká místa v Praze mohou být pro seniory a nemobilní občany nebezpečná.