Kterápak vy jste osoba? Tereza Bebarová jako Pepin i správcová

Do časů, kdy se starosti točily hlavně okolo kvality jídla, piva a délky vlasů i sukní paní správcové, přenese posluchače nová audiokniha. Jednu z nejoblíbenějších novel Bohumila Hrabala – Postřižiny – načetla v roli půvabné manželky správce pivovaru i vypravěčky Tereza Bebarová, hudební doprovod obstaral Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. V rozhovoru novinku představil rozhlasový režisér Aleš Vrzák, který už dohlížel i na audioadaptace jiných Hrabalových textů, například Ostře sledovaných vlaků.

Video Události v kultuře
video

Ukázka a rozhovor s Alešem Vrzákem

Filmový režisér Jiří Menzel to svým filmem zavařil všem, kteří se pokouší v divadle nebo v rozhlase nastudovat Postřižiny. Jak se s tím srovnáváte?

Srovnání je trochu jednodušší v tom, že jsme nepracovali s dramatizací, tak, jak s textem pracoval fantasticky Jiří Menzel, ale pracovali jsme s čistotou geniálního Hrabalova jazyka. 

Jak je těžké se strefit do hrabalovské poetiky?

Je čest dostat se k Hrabalovu text a režisér spíš touží to panu Hrabalovi nezkazit, stejně postupují i herci a postupoval tak i Ondřej Havelka s Melody Makers. Doufám, že se nám vše dohromady podařilo zamíchat správně a vytvořit dílo, které bude dobré.

Bylo pro Terezu Bebarovou těžké poradit si s Hrabalovými dlouhými a složitými větami? A jak si poradila s postavou Pepina?

Myslím, že to těžké bylo. Ale Tereza je výjimečně talentovaná herečka a je vybavena pro práci v rozhlase a na audioknihách, takže to ve výsledku byla radost. Je také velmi komediální a energická a do Pepina nasadila brněnský akcent, který mu, myslím, velmi sluší.