V pardubickém divadle Hoří, má panenko!

Postavy známého filmu české nové vlny Hoří, má panenko režiséra Miloše Formana znovu vystoupí před diváky Východočeského divadla v Pardubicích. Komedie podle dramatizace Vladimíra Morávka má premiéru v sobotu 3. prosince. Stejně jako původní film z šedesátých let ani divadelní zpracování nešetří sarkastickým humorem.

Představení Hoří, má panenko!
Zdroj: Východočeské divadlo Pardubice Autor: Michal Klíma

„Film vzniklý v roce 1968 si získal okamžitou popularitu, bohužel však záhy na mnoho let skončil v trezoru. Hoří, má panenko je jedním z nejvýznamnějších filmů české nové vlny a není divu, že inspiroval i řadu dalších umělců, mimo jiných i režiséra Vladimíra Morávka, z jehož dramatizace vycházíme,“ uvedla dramaturgyně Jana Uherová.

Inscenaci v Pardubicích nastudoval režisér Petr Novotný. Filmovou předlohu i Morávkovu úpravu považuje za vynikající a velmi zábavnou. „Dlouho už se nepamatuji, že by mne něco tak těšilo, že když sedím v hledišti, mám největší problém v sobě vybudovat ten správný kritický odstup, který potřebuji,“ řekl Novotný.

Video Události v kultuře
video

V pardubickém divadle Hoří, má panenko!

Režisér nejprve uvažoval o přenesení děje do současnosti, nakonec se však rozhodl zůstat v původní době: „Je to jednak z nostalgie. Na konci šedesátých let mi bylo nádherných devatenáct a trpím tím, jako ostatně spousta lidí mé generace, že na své mládí vzpomínám s radostí. Druhý důvod je ten, že přece jenom se dnes především dámy chovají jinak než v době, o které se bavíme. A ono to v našem příběhu hraje svou roli.“

Představení doprovodí živá kapela

Ve hře vystupuje většina herců pardubického souboru. V hlavních rolích hrají Jiří Kalužný, Jan Musil, Martin Mejzlík a Milan Němec. Kvůli množství postav představují některé hosty na plese i zaměstnanci divadla. Scénu navrhl Ivo Žídek, kostýmy jsou z dílny Romana Šolce a o hudební stránku se postaral Radek Škeřík. Živá kapela s akustickými nástroji a dvěma zpěvačkami představení doprovodí dobovými hity.

Snímek Hoří, má panenko z roku 1968 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali Ivan Passer a Jaroslav Papoušek, kameramanem byl Miroslav Ondříček. Film byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.