To nejlepší z evropské televizní tvorby běží zdarma v kině

Celkem deset snímků, které byly v minulých letech zařazeny do programu festivalu PRIX EUROPA, včetně oceněného filmu České televize Osmy, bude o víkendu ke zhlédnutí v pražském kině Světozor. Přehlídka toho nejlepšího z evropské televizní tvorby začíná v sobotu v 11 hodin. Všechny projekce jsou v originálním znění s anglickými titulky a vstupné je až do vyčerpání kapacity malého sálu zdarma.

„Prix Europa je zcela unikátní festival. Schází se tam nejen hraná, dokumentární a publicistická tvorba z celé Evropy, ale také její tvůrci k velmi otevřené a motivující diskusi,“ říká ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa. 

„Každý nominovaný pořad totiž musí zároveň na festival vyslat jednoho z tvůrců, scenáristu, režiséra nebo producenta, který se stane členem poroty dané kategorie. A hlavní na celém festivalu není ani tak to závěrečné ocenění, ale právě ty diskuse, které vedou všichni účastníci kategorie o každém nominovaném pořadu. Sám jsem to zažil v roce 2015 s Janem Husem a přineslo mi to velmi cennou reflexi,“ pokračuje Jan Maxa.

Video Studio 6
video

Jan Maxa: České televizi se na Prix Europa daří

V letošním roce byl v kategorii hrané tvorby na festivalu nominován kriminální seriál Rapl. Jeho scenárista a režisér Jan Pachl tak letos zasedl v porotě pro kategorii hraná tvorba. O festivalu říká: „Prix Europa je největší událost na festivalovém poli evropské televizní tvorby. Oceněné snímky jsou skutečně to nejlepší ze současné televizní tvorby.“

Seriál z prostředí londýnské gay komunity nebo válečné drama

Přehlídka projektů zařazených do Prix Europa začne v sobotu v 11 v malém sále pražského kina Světozor. Uvede ji ředitelka festivalu Prix Europa Susanne Hoffman. „Cílem festivalu Prix Europa je především sdílení poznatků a nápadů. Naší ambicí je vyzdvihovat kvalitu a oceňovat skvělou práci televizních tvůrců,“ říká Susanne Hoffmann. Přehlídka projektů zařazených do Prix Europa se už konala ve Stockholmu, Gdaňsku, Helsinkách, Amsterdamu nebo Berlíně.

Následují projekce filmů a vybraných epizod minisérií a seriálů z produkce evropských televizních stanic: historické drama z období druhé světové války The Heavy Water War, britský seriál z prostředí londýnské gay komunity The Cucumber, německý film Under the Radar, švédská minisérie Viva Hate a norský seriál Struggle for Life.

Nedělní program nabídne rakousko-francouzskou detektivku If you knew how beautiful it is here, úvodní díl minisérie The Fourth Man z mezinárodní koprodukce Švédka, Dánska, Norska a Finska a první díly islandského krimi seriálu Trapped a belgického Public enemy. Přehlídku zakončí zástupce České televize, snímek Osmy režiséra Jiřího Stracha, který byl na Prix Europa v kategorii hraná tvorba oceněn v roce 2014.