Václav Kálik: skladatel, který nebyl ve správný čas na správném místě

Složil klavírní skladbu Praděd a Opavě chtěl věnovat i operu. Hudební skladatel, dirigent a sbormistr Václav Kálik patřil k nejdůležitějším kulturním osobnostem tohoto města. Opava na něj nezapomíná a tamní Slezské zemské muzeum k výročí 125. let od jeho narození připravilo výstavu.

Václav Kálik studoval u Josefa Suka a díky stipendiu i v Itálii a Drážďanech. Přesto nebyl ve správný čas na správném místě. „V podstatě živořil, nebyl doceněný, přestože kontakty měl. Po sobě zanechal symfonie, opery a především se vyzdvihuje jeho sborová tvorba,“ připomněla kurátorka výstavy Markéta Haničáková. 

V muzeu se návštěvníci dozvědí nejen fakta o skladatelově životě, ale prohlédnout si mohou také jeho osobní věci, fotografie nebo dopisy, které mu psali jeho umělečtí přátelé. „Máme tu například členský kupon Klubu moravských skladatelů v Brně osobně podepsaný Leošem Janáčkem,“ poukázala na jeden z exponátů kurátorka.

Do ciziny nechtěl

V uměleckém rozletu mu možná bránil vztah s matkou - zpěvačkou a pianistkou Ludmilou Kálikovou. Od rodiny utekla s milencem, když byly malému Václavovi teprve tři měsíce. „Žila s o třicet let mladším milencem, tehdejší pražské veřejnosti jej vydávala za syna,“ přidala pikantnost kurátorka.

Video Události v kultuře
video

Václava Kálika připomíná v Opavě výstava

Kálik měl nabídky na sbormistrování v cizině, nikdy je ale nepřijal. Byl vlastenec a navíc neměl talent na jazyky. Chtěl žít v Opavě a městu věnovat i operu. Napsat ji už ale nestihl, zemřel v listopadu 1951 ve věku šedesáti let. 

Na svého rodáka Opavané přesto nezapomněli. V domě, ve kterém se před 125 lety narodil, je dnes základní umělecká škola, která nese jeho jméno. Výstava ve Slezském zemském muzeu (v Památníku Petra Bezruče) jej připomíná až do 20. ledna.