Nezastavujeme, máme zpoždění! Divadlo loutek učí děják z rychlíku

Na jevišti ostravského Divadla loutek je možné prožít historii Evropy. Zábavná hodina dějepisu, kterou s herci nastudoval Radovan Lipus, se jmenuje Děják z rychlíku – a to nejen proto, že během necelé hodiny a půl uplyne na jevišti více než sto padesát let. Dějinami totiž uhání vlak a veze s sebou diváky.

Video Události v kultuře
video

Divadlo loutek vyučuje děják z rychlíku

„Jsme Češi, akorát když se hraje hokej, ale dál už to nikoho nezajímá,“ obává se herec a autor námětu Karel Růžička. „Bylo by fajn, aby si děti, až přijdou z představení domů, rozklikly internet a začaly se po tom trochu pídit,“ přeje si. Zaujmout je pro historii se spolu s dramatikem Markem Pivovarem a režisérem Radovanem Lipusem rozhodli divadelní hrou.

„Je to opravdu svist časem, když si člověk představí, že se do sedmdesáti minut nacpe období od roku 1829. Objeví se tam let Jana Kašpara, Jan Perner objeví atentát v Sarajevu, zmíněna bude i první světová válka,“ vyjmenoval Lipus některé z událostí a osobností, na něž dojde v představení řada.

Zásadní roli při divadelním dějepisném výkladu mají vlaky. Jeviště se proměnilo v nádraží, po němž jezdí legionářský obrněný vlak nebo technický zázrak první republiky Slovenská strela.

Děják z rychlíku nazkoušelo Divadlo loutek pro žáky druhého stupně, první hodinu odučilo 25. listopadu.