Doplňte do sta. Projekt 99 domů přesvědčuje, že architekt není zbytečný

Knižní projekt 99 domů od architekta Jána Stempela pokračuje druhým dílem. Na příkladech necelé stovky zdařilých realizací se snaží Čechy přesvědčit o výhodách spolupráce s architekty v případě, že chystají stavět dům – a dodat jim odvahu pro řešení šitá na míru.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Devadesát devět domů - a stý může být váš

„Architekt se vyplatí,“ říká Jan J. Tesař, jehož Stempel přizval ke spolupráci na druhém dílu své knihy. Její první díl se s velkým úspěchem objevil na trhu před čtyřmi lety, a nynější pokračování (stejně jako v prvním případě) vychází v nakladatelství KANT. „Katalogové domy obsahují zbytečné prostory, jako je například desetimetrová chodba, a když se to vynásobí náklady na stavbu a údržbu, zůstane vám na honorář pro architekta.“

Pobídka je to víc než aktuální. Podle Českého statistického úřadu se letos v Česku do konce září začalo stavět 11 673 rodinných domů, což představuje meziroční nárůst bezmála o patnáct procent. Češi se v drtivé většině stále spoléhají na nabídku z katalogů stavebních firem, podle Tesařových a Stempelových odhadů vzniká v přímé spolupráci s architektem jen každá dvacátá novostavba.

Úspěšná setkání rodin a architektů

99 domů 2 tak lidem, kteří zvažují stavbu vlastního bydlení, představuje nejzdařilejší rodinné domy, které v uplynulých šesti letech vyrostly na území republiky právě ve spolupráci zadavatelů a architektů. „Dobré domy jsou to zkrátka proto, že si majitelé našli správné architekty a přesně jim vysvětlili, co potřebují,“ dodává Stempel.

Zvolený počet prezentovaných objektů není náhodný; jedním z cílů knihy je přesvědčit, aby se pro stý dům rozhodli právě čtenáři. Kniha tak kombinuje charakter architektonického katalogu a nepřímé příručky pro harmonické bydlení a kromě bohaté fotodokumentace (včetně půdorysů a řezů) nabízí také komentáře, které vysvětlují architektonickou koncepci a popisují okolnosti přípravy a stavby toho kterého domu.

Netradiční kniha vstoupila na trh i netradičně pojatou přednáškou, kde o svých domech vyprávěli sami majitelé. A většina z nich přiznala, že pokud v něčem s architektem nesouhlasili a nechali se nakonec přesvědčit, je ráda, že ustoupila.