Arabští karikaturisté v Doxu

Satira proti cenzuře. DOX vystavuje arabské karikatury

Karikatury, které tvoří výtvarníci v neklidných i nesvobodných zemích severní Afriky a Blízkého východu, ukazuje nová výstava v pražském Centru současného umění DOX nazvaná Linie svobody: Současná arabská karikatura. V arabském světě má podle pořadatelů karikatura stále silný dopad. Zůstává důležitým komunikačním kanálem pro oslovení publika, které jinak politiku sleduje jen okrajově.

 

Mnoho arabských tvůrců, včetně tří vystavovaných umělců, se vyjadřuje kriticky k režimům, které vládnou v jejich domovinách. Upozorňují na porušování lidských práv, korupci a absurditu života. Se zpracováním kontroverzních témat souvisí cenzura, útoky na periodika, jejich vydavatele, samotné tvůrce a v poslední době i na diváky těchto děl. I dva z vystavujících publikují převážně na Facebooku a Twitteru, díky čemuž nemusí čelit cenzuře ani editorským zásahům.

„Vše podléhalo cenzuře“

Výstavu Linie svobody zahájil irácký satirik Abdar Rahím Jásir. „V minulosti jsme nečelili opravdovému nebezpečí, protože vše podléhalo cenzuře ještě před zveřejněním. Mnoho mých karikatur bylo v té době zamítnuto a nemohl jsem je publikovat. Dnes máme víc svobody, především můžeme mnohem více kritizovat vládu, ale na druhou stranu úřady nejsou schopny ochránit nás před neoficiálními autoritami, které stojí mimo vládu,“ popisuje Jásir současnou situaci karikaturistů v Iráku.

V jiných arabských zemích se satira setkává s tvrdou odpovědí vládnoucích elit v podobě výhrůžek, soudních procesů, vězení, zákazů cestování a podobně. Mnoho karikaturistů proto žije a tvoří v exilu. Životem za karikatury loni zaplatili i redaktoři francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který zveřejnil kresby proroka Mohameda. Při útoku, který měli na svědomí muslimští radikálové, zahynulo 12 lidí.

Jásirovi je 65 let, působí v Bagdádu, začínal jako kreslíř karikatur pro děti. Patří k oceňovaným umělcům, svou práci prezentoval i na benátském bienále. Výstava ukazuje také práci třiačtyřicetileté tuniské malířky Nadji Chirájíové. Hlavní postavou jejích karikatur je kocour jménem Willis z Tunisu, který komentuje aktuální dění. Postavička se zrodila 13. ledna 2011 jako reakce na projev odstupujícího prezidenta Tuniska, který mimo jiné sliboval svobodu slova. Facebooková stránka WillisFromTunis byla tehdy navštěvována 20 přáteli, nyní ji sleduje více než 46 tisíc osob.

Video Události
video

Arabští karikaturisté bojují proti islamistům perem

Třetí umělec Chálid Bajh se narodil v roce 1980 v Rumunsku, od roku 1990 žije a pracuje v Dauhá v Kataru. Své karikatury publikuje na profilu Khartoon!, což je slovní hříčka spojující karikaturu (cartoon) a súdánské hlavní město Chartúm. Publikuje také politické komentáře, například v The Guardian nebo v televizi Al-Džazíra.