Duši neprodám. Dokument vypráví o ženách, které rodí cizí děti

Bezdětné páry a ženy, které si potřebují finančně přilepšit, našly způsob, jak si vzájemně vypomoci. Bez právního rámce, na hraně zákona, podle úsloví „co není zakázáno, to je dovoleno“ se v České republice rodí čím dál víc dětí náhradním matkám. Dokument nazvaný Duši neprodám uvidí diváci ČT2 v úterý 22. listopadu ve 20:55.

Video Události v kultuře
video

Eva Tomanová: Ptám se, zda lze oklamat přírodu

Dokument se ptá, zda lze porodit dítě, odevzdat ho někomu cizímu a kráčet dál životem, jako by se nic nestalo. A co když si to pár s rodičovstvím nakonec rozmyslí? „Zajímají mě témata, kterým nerozumím. U náhradních matek jsem nechápala, jak lze porodit dítě a odevzdat ho někomu téměř cizímu. Zajímaly mě motivace a prožitky žen, které se k takovému činu rozhodnou. Stokrát si přeci mohu říkat, že dítě není moje, lze ale oklamat přírodu?“ uvažuje režisérka filmu Eva Tomanová.

„Ve chvíli, kdy jsem potkala náhradní maminku, která přivedla dítě do nefunkční rodiny, následně svedla bitvu nejdříve sama se sebou a svým svědomím, a pak i právní bitvu s biologickým otcem dítěte, dělala jsem film v podstatě pro ni. Ona je pro mě hrdinka a nejen filmová,“ dodává.

50 až 100 dětí ročně

Dokumentární snímek Duši neprodám zároveň mapuje pozoruhodný společenský fenomén. „V dokumentu na závěr v titulcích mám napsáno, že takových dětí se v České republice narodí kolem padesáti ročně. To číslo jsem záměrně podhodnotila. Kdybych ten film dělala teď, tak bych tam napsala kolem sta,“ počítá Tomanová.

Film představuje příběhy tří žen, jejich vlastních rodin a objednavatelů. Bezdětné páry platí rození dětí u náhradních matek, které slouží jako jakýsi inkubátor pro jejich genetický materiál. Jenže to není tak prosté: studentka Nikola svede právní bitvu a dítě si nakonec nechá. Renata zase porodí dítě, kterému je diagnostikován Downův syndrom. Taková událost zasáhne nejen objednavatele, ale také ji samotnou a její rodinou.

„Pomáháme vytvářet šťastné rodiny“

Jedině třetí hrdinka dokumentu Monika je náhradní rodičkou, která neměla žádný problém. „Když mě oslovila paní režisérka, byla jsem jednoznačně pro. O náhradním mateřství by se mělo mluvit a mělo by se vědět, že na tom nic špatného není. Naopak si myslím, že pomáháme vytvářet šťastné rodiny. Věřím, že veřejnou diskuzí lidé začnou na tuto problematiku nahlížet pozitivně,“ říká devětadvacetiletá Monika, která za dva měsíce odevzdá biologickým rodičům už třetí takto odnošené dítě.

V den televizní premiéry, tedy v úterý 22. listopadu, proběhne veřejná projekce s následnou debatou. Akce, která se uskuteční ve spolupráci s distribuční společností ARTCAM v pražském kině Béla, se kromě tvůrců a hlavních protagonistek zúčastní také experti na problematiku náhradního mateřství z oblasti práva a psychologie.

Další projekce filmu Duši neprodám jsou naplánovány na festivalu Jeden svět nebo v Kinolabu Centra současného umění DOX.