Filmová upoutávka týdne: Besson upomíná na Pátý element. Zase zkouší sci-fi

Příští rok to bude už dvacet let, co Luc Besson ukázal filmem Pátý element, že i Evropa umí vyprodukovat velkolepé trikové sci-fi. Produkci navíc zvyšovalo renomé angažmá hollywoodských hvězd v čele s Brucem Willisem. Fanoušci filmu to mohou oslavit na premiéře snímku Valerian a město tisíce planet, kterým se Besson režijně vrací na pole vesmírných dobrodružství.

Velké trikové produkce jsou většinou doménou Hollywoodu, čas od času to ale zkusí i v Evropě. Není tak překvapením, že se do takového projektu pustil autor sci-fi Pátý element. Luc Besson tak v polovině příštího roku přijde s něčím, co trochu vypadá jako Jupiter vychází sourozenců Wachowských nebo John Carter: Mezi dvěma světy Andrewa Stantona, zkrátka příslušník subžánru space opera.

Ani jeden z těchto snímků nebyl žádným kasovním zázrakem, zájem tento typ filmů vzbudit umí, jak ostatně na konci loňského roku dokázal fenomén Star Wars, když další kapitola příběhu o Jediích vydělala po celém světě přes dvě miliardy korun.

Z filmu Valerian a město tisíce planet
Zdroj: Bioscop

Luc Besson při tvorbě sci-fi Valerian a město tisíce planet vycházel z komiksové předlohy, do níž se údajně zamiloval už ve svých deseti letech. Valerian a Laureline představují speciální vládní agenty, jejichž úkolem je udržovat pořádek v celém vesmíru. Podle první upoutávky a obrázků je hodně rozmanitý a na ústřední dvojici v podání Deana DeHaana a Cary Delevingneové čeká řada nebezpečných situací.