Hřebejk s Jarchovským dotočili Zahradnictví v kadeřnictví

Režisér Jan Hřebejk dotočil tento týden poslední stěžejní scény jednoho z „dílů“ Zahradnictví, filmové trilogie, která předchází Pelíškům. Scénář psal Hřebejkův letitý dvorní autor i přítel Petr Jarchovský. I tentokrát inspirovala vlastní rodina. Vytvořil tak výpravnou rodinnou ságu na pozadí historie 20. století.

Video Události v kultuře
video

Hřebejk dotočil Zahradnictví

Poslední záběry vznikaly v prostorách banky, které se proměnily v luxusní kadeřnictví. Jeho majitelem je Oto. „Byl zatčený gestapem za protiněmeckou činnost a téměř celou válku byl ve vězení. Pak se vrací a obnovuje kadeřnický salon,“ prozradil o Otovi jeho představitel Jiří Macháček.


Svůj podnik ale nepovede dlouho. Čtyři roky po válce salon propadne státu. „Stane se z něho obyčejná provozovna,“ podotkla Klára Melíšková, která společně s Aňou Geislerovou a Gabrielovou Míčovou hraje sestry.

Nok, nebo knedlík?

Petr Jarchovský psal scénář podle osudů vlastní rodiny. K jedné z postav ho inspiroval vlastní děda Jindřich Rohn - v nacistickém vězení strávil šest let. „To, čím prošel, se podepsalo na jeho psychice, byl v rodině vnímaný jako takový diktátor. Pro mě byl ale velkou inspirací,“ přiznává.

Pelíšky (1999, režie: Jan Hřebejk)
Zdroj: Space Film

Některé situace, které s dědou prožil, zpracoval už v Pelíšcích, kde ho ztvárnil Jiří Kodet (v Zahradnictví ho - o dvacet let mladšího - hraje Martin Finger). „Zažil jsem s ním třeba scénu s noky,“ připomíná Jarchovský slavnou filmovou při o rozdíl mezi nokem a vídeňským knedlíkem.

Vrchol spolupráce Hřebejka a Jarchovského

Pelíšky nebyly prvním společným snímkem Jarchovského a Hřebejka, ale rozhodně nejúspěšnějším. To, že se k příběhu novou trilogií vracejí, považují za vyvrcholení jejich dlouholeté spolupráce. Navíc Hřebejkovi, který se se svým dvorním scenáristou zná už od dětství, není jeho rodinná historie úplně neznámá.

Zahradnictví / Gabriela Míčová, Aňa Geislerová a Klára Melíšková
Zdroj: ČT

„Trilogie vychází z reálných rodinných historií a osudů, ale ty se týkají především generace, kterou jsem už nezažil nebo jsem ji znal jen z vyprávění, to znamená, že jde z velké části o fikci, jak to tenkrát asi mohlo probíhat. Takže je to taková směsice skutečné rodinné historie a mojí představy o ní,“ říká Jarchovský.

První díl Zahradnictví představí divákům v kinech 27. dubna příštího roku. Další dva by pak měly následovat na podzim.