Andersen jako v pohádce: Rodné město mu staví muzeum v lese

Do pohádkového světa zavede návštěvníky nové muzeum Hanse Christiana Andersena v Dánsku. Vzniknout by mělo v jeho rodném městě Odense do konce roku 2020. Autoři projektu, který vyjde na víc než jednu miliardu korun, chtějí návštěvníkům představit nejen nejznámější příběhy dánského spisovatele, ale také možnosti současné architektury.

Video Události v kultuře
video

V Odense vznikne nové Andersenovo muzeum

Tajemný les byl pro Andersena oblíbeným místem, v němž líčil pasti na hrdiny svých příběhů. Teď naopak v jednom odenském políčili na slavného spisovatele - postaví mu zde muzeum. „Bylo pro nás zajímavé spojit scénografický koncept lesa, který tady skutečně je, s Andersenovou ideou, ukrytou někde v podzemí, v pohádkovém světě,“ vysvětlila kurátorka Eithne Owensová. 

Autorem projektu je japonský architekt Kengo Kuma, který stojí například za vítězným návrhem stadionu pro olympijské hry v Tokiu. „Použijeme udržitelné, čisté a přírodní materiály. Svébytnou součástí návrhu jsou zahrady,“ popisuje svou vizi. „Chtěli jsme ale také představit nový typ designu, nový druh muzea, naprosto odlišný od klasického modelu betonové kostky,“ dodal.

„Do našeho města přijíždějí lidé z celého světa a my jim právě v této nové budově budeme moci vyprávět o Andersenovi jiným způsobem. Myslím, že by mohl zaujmout místní i zahraniční návštěvníky.“

Anker Boye

starosta města Odense

Muzeum se spíš než na Andersenův život zaměří na jeho příběhy. K těm nejznámějším patří Sněhová královna, Ošklivé káčátko, Císařovy nové šaty nebo Malá mořská víla. Všechny se dočkaly už řady adaptací a zpracování. Například příběh o mořské panně, která se kvůli lásce rozhodla stát člověkem, bude mít v novém nastudování premiéru 10. listopadu v pražském Národním divadle.