Mezipatra zkoumají hranice volnosti. Začínají u kocoura

Projekcí rakouského dramatu Kocour začíná 3. listopadu queer filmový festival Mezipatra. Po Praze pokračuje až do začátku prosince ještě v Brně a dalších regionech. Tématem sedmnáctého ročníku jsou „hranice volnosti“. Více letošní program, jehož část je možné zhlédnout také v iVysílání ČT, představil v rozhovoru ředitel přehlídky Pavel Bicek.

Video Studio 6
video

Ředitel Pavel Bicek o festivalu Mezipatra

Ze začátku byla Mezipatra přehlídkou filmů s gay a lesbickou tematikou, to se ale postupně rozšířilo na přívlastek queer. Už vám tato kategorie nestačila? 

Gay a lesbická tematika už nám byla úzká. Zahrnuli jsme i tran- a  bisexuální tematiku a také filmy o lidech, kteří se necítí vhodni do žádné z těchto tradičních škatulek jako heterosexuální, homosexuální, muž nebo žena. 

Zahajovacím snímkem je rakouské drama Kocour. Co o něm lze říci?

Je to velmi důležitý film v našem letošním programu, natočil ho rakouský režisér Händl Klaus, který na festival osobně přijede. Kocour se vztahuje k našemu tématu hranice volnosti. Svoboda pro nás všechny znamená především to, kde se cítíme volní. V dramatu Kocour je to osobní ochranná zóna domova, která je ale v jeden moment narušena velmi traumatizujícím zážitkem.

Téma letošního ročníku - hranice volnosti - je vlastně protimluv…

To byl samozřejmě záměr. My si často ve společnosti hranice svobody sami vytyčujeme. Od ostatních kolem nás očekáváme, že se budou chovat podle toho, jakou mají identitu, podle toho, jak je společnost vidí, a v momentě, kdy svým chováním naše očekávání naruší, máme tendenci je potrestat nebo vyloučit. A na to bychom rádi upozorňovali. 

Jaké další tituly, kromě Kocoura, by si diváci neměli nechat ujít? 

V letošním ročníku máme silné zastoupení evropských titulů, například portugalský film Ornitolog, který si odnesl cenu za režii z festivalu v Locarnu. Zajímavá je také italská Arianna nebo francouzské drama Stát pevně, které bylo uvedeno v Cannes a je také takovou vlajkovou lodí naší hlavní soutěže. 

Uvedl jste, že přijede režisér filmu Kocour. Jací další hosté dorazí?

Z dalších hostů bych zmínil například člena hlavní poroty Bruce LaBruce, což je kanadský fotograf, filmař, spisovatel a novinář, který píše pro kanadský Vice nebo britský Guardian. Zasedne v hlavní porotě, ale také jsme se mu rozhodli věnovat zvláštní uvedení jeho filmu Hustler White, který má dvacetileté výročí. Film osobně uvede.

Doprovodný program nabídne výstavy, koncerty, workshopy. Co z toho byste vybral jako nejzajímavější? 

Rozhodně bych rád pozval na výstavu Relationship, kterou uvede americký režisér seriálu Transparent, ten také promítneme. Intimní výstava Rhyse Ernsta ukazuje vztah jeho a jeho bývalé partnerky. Oba procházeli tranzicí a dokumentovali svůj vztah po dobu čtyř let.

Festival neprobíhá jen v Praze, příští týden bude i v Brně. V jakých dalších městech lze na Mezipatra zajít?

V Brně uvádíme program kompletní, takže diváci nepřijdou vůbec o nic,  a potom se mohou těšit na program i v dalších regionech, a sice letos v Ostravě, v Olomouci a v Hradci Králové.