Vzácnou slovenskou knihovnu nezničily šlechtické dluhy ani sýpka

Páté výročí obnovy oslavila jedna z nejvzácnějších knihovních sbírek na Slovensku. Obsahuje svazky ze 16. až 20. století. Do šlechtického sídla rodu Apponyiů nedaleko Nitry se vrátila z depozitářů Slovenské národní knihovny po více než třiceti letech. Díky soukromým penězům se jí podařilo vrátit zašlou slávu.

Knihovna v Oponicích
Zdroj: Slovenská národní knihovna

Z dvaceti tisíc svazků pocházejí stovky titulů z 16. až 18. století. Najít zde lze raná vydání děl Goethea, Schillera nebo Kanta i Michelangelovo pojednání o architektuře, dílo Giordana Bruna či Petrarcova poezie. K nejstarším patří výtisk Machiavelliho Vladaře, k nejvzácnějším Newtonovy Principy matematiky.

„Tato kniha se považuje za revoluční dílo, revoluční už byla v době svého vzniku a tisku,“ připomíná správce knihovny Peter Králik. Místní rodák před rekonstrukcí zámku investora přesvědčil, aby sál neměnil na kino, ale vrátil mu původní účel – knihovnu.

Video Události v kultuře
video

Vzácná knihovna v Oponicích slaví výročí

Knižní sbírku začal budovat rod Apponyiů v roce 1774 ve Vídni, ve 20. letech 19. století byla přestěhována do Bratislavy, kde posloužila jako základ první veřejné knihovny v Uhrách. Do Oponic byly knihy převezeny v roce 1840, když bratislavští radní přestali knihovnu finančně podporovat. Sbírka přežila i posledního z roku Apponyiů, hrabě Henrich zemřel v roce 1935. Za jeho časů už titulů nepřibývalo, spíše naopak – například Henrichovi věřitelé nechali po jeho smrti na dražbu do Prahy odvézt deset tisíc knih.

Knihy v sýpce

Dalšímu majiteli zámek znárodnili, z knihovny se stala sýpka. Knihy zde tehdy ochraňoval františkán Vševlad Jozef Gajdoš, do Oponic se dostal po osmi a půl roce věznění – po obvinění z vytvoření ilegální protistátní organizace. „Byl profesorem knihovědy. Do Oponic přišel v roce 1956, v tom největším komunistickém marasmu, zachránit svazky pro Matici slovenskou. Strávil tu tehdy dva roky,“ upřesnil Peter Králik. 

Podle Gajdošova systému byly knihy po znovuotevření knihovny opět uloženy. Na někdejší zámek Apponyiů se vrátily z depozitáře národní knihovny v Martině, kde byly uschovány třicet let. Návratu předcházela nákladná oprava – z původní knihovny zbyly totiž jen obvodové zdi. Po rekonstrukci zámku za více než 17 milionů eur byla otevřena v říjnu 2011. Od té doby zavítalo do Oponic na 300 tisíc návštěvníků.

Knihovna v Oponicích
Zdroj: Zámek Oponice

Knihovna jim poskytuje svazky i k samostudiu. Zájemci si mohou vybrané tituly prolistovat během jedné hodiny. „Většina z nich přichází kvůli zážitku, prostě přivonět si k tomu starému papíru a poslechnout si jeho zvuk, ten je totiž jedinečný,“ prozradil Peter Králik.